Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-10 Mysłowice wielotorowo - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4813
od września 2006

2012.05.14 22:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia na celowniku mojego aparatu znalazła się część śródmieścia Mysłowic ograniczona od wschodu Czarną Przemszą wzdłuż której biegnie linia kolejowa, od zachodu ulicą Oświęcimską, wzdłuż której biegnie magistrala kolejowa - Katowice - Kraków. Od północy teren ogranicza ulica Krakowska zaś od południa zwarta zabudowa. Teren ten przecina linia tramwajowa. Stąd tytułowa wielotorowość. Poza tym będzie o roślinach, grzybach, owadach, śmieciach oraz niektórych zjawiskach kulturowych, czyli także wielotorowo. Rzecz będzie podana w czterech częściach. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Oto odcinek fioletowy. Tak wygląda początek ulicy Oświęcimskiej tuż przy wiadukcie oraz skrzyżowaniu z ulicą Katowicką.

Skarpa nasypu kolejowego została kiedyś określona przeze mnie jako brudna wizytówka. Niestety, to wciąż jest aktualne. Dzięki temu jest tutaj kilka dość trywialnych roślin. Na początek rdestówka powojowata - Fallopia convolvulus.Sporo tutaj powojnika pnącego - Clematis vitalba. Ta okolica to jego królestwo.Dalej idzie jakiś mniszek - Taraxacum sp. sp. oraz bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Są też jak sądzę pozostałości roślin ozdobnych. Oto gajowiec żółty - Galeobdolon luteum lub jak kto woli Lamium galeobdolon.Wchodzę teraz pomiędzy popadające w ruinę zabudowania kolejowe. Pięknie bierze je we władanie przyroda.

Na początek zielony akcent pod postacią szykującej się do kwitnienia lipy drobnolistnej - Tilia cordata.Jest też zdziczała wiśnia - Cerassus vulgaris.Oczywiście śmieci ci tutaj dostatek.Teraz maskuje je zieleń, nawet jeśli jest to tylko ostrożeń polny - Cirsium arvense.Dla odprężenia proponuję teraz przyjrzeć się w większej ilości ujęć tego bielinka rukiewnika - Pontia daplidice na kwiatach pszonaku - Erysimum.A to zbliżenie i widok ogólny pszonaku - Erysimum. Na 80% wydaje mi się, że jest to pszonak drobnokwiatowy - Erysimum cheiranthoides, ale pewności nie mam.

Rozglądam się teraz po drzewach i krzewach. Na początek owoce klonu jesionolistnego - Acer negundo.Dalej idzie ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.Jest i mahonia pospolita - Mahonia aquifolium.Spójrzmy teraz na torowisko linii kolejowej. Tak to wygląda, kiedy patrzymy na południe.Za to w zieleni po prawej stronie torów jest z jednej strony ciekawie, z drugiej już niekoniecznie.Wiele drzew w tej okolicy oplata chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.

Idziemy dalej. Teraz po drodze mijamy łan rdestowca ostrokończystego - Reynoutria japonica.Jeszcze tylko jedno kółko.Jeszcze tylko jedna grusza pospolita, znana też jako grusza domowa - Pyrus communis dawniej Pyrus domestica.Następnie kolejny rzut oka na tereny kolejowe.Dość ciekawie wygląda stąd ten nieciekawy teren po przesłonięciu go przez kwiatostan kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum.Przyspieszam teraz zdecydowanie. Pokonałem około 80% odcinka oznaczonej trasy. Teraz patrzymy na kwiatostan kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum. To drzewo w tej okolicy jest częste.Dalej idzie jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Tutaj na jednym drzewie były dopiero co zawiązane owoce oraz owoce ubiegłoroczne.Miejscami drzewa tworzą gęstą ścianę zieleni, całkowicie przesłaniając widok na tereny kolejowe. W tym zielonym tłumie wyróżniał się dąb czerwony - Quercus borealis var. Maxima.Kilkadziesiąt metrów przed przejściem podziemnym uchwyciłem widok godny pocztówki z Mysłowic. Dominuje wieża kościoła ewangelickiego. Całość od lewej przesłania klon zwyczajny - Acer platanoides. Po prawej stronie wyróżnia się jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Widać także kwitnące głogi - Crataegus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji