Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-10 Mysłowice wielotorowo - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4814
od września 2006

2012.05.15 08:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszamy dalej. Teraz na mapie firmy Compass jest to trasa oznaczona kolorem niebieskim.Zanim jednak ruszymy dalej muszę powiedzieć, że ten teren jest jednym z moich miejsc do zbierania grzybów, głównie pasożytniczych. Ma on numer katalogu oraz specjalną definicję. Brzmi to tak - Mysłowice, obszar zabudowy centrum, na S od drogi do Jaworzna, wraz z obszarem stacji kolejowej i terenami sportowymi, po rzekę Przemszę.
A teraz do rzeczy. Właśnie kwitły głogi. Sądząc po kwiatach jest to głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna.Także pewne cechy liści wskazują, że to może być on. Zawsze może w grę wchodzić mieszaniec z jego udziałem.

Idziemy dalej. Teraz mijamy jesion amerykański - Fraxinus americana.Nieco dalej na poboczu drogi wyrosła stokłosa dachowa - Bromus tectorum.Tuż przed przejściem podziemnym natrafiłem na ciekawą instalację w kasztanowcem zwyczajnym - Aesculus hippocastanum w roli głównej.Niezbyt ciekawie jest z boku przejścia podziemnego.Idę teraz przejściem podziemnym. Oto zapowiadane w pierwszym odcinku pewne przejawy kultury.Jest też sztuka wyższych lotów.Po tym wszystkim wyszedłem na peron aby rozejrzeć się po okolicy. Blisko dworca kwitnie lilak - Syringa vulgaris.Są też kolejne przejawy sztuki.

Tedy czas było spojrzeć na jakiekolwiek zielsko. Oto rzeżusznik piaskowy - Cardaminopsis arenosa.Opuszczając dworzec kolejowy uchwyciłem jeszcze jeden przejaw kultury.Następnie pokręciłem się pomiędzy zabudowaniami w rejonie dworca. Na początek studium porównawcze pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica oraz jasnoty białej - Lamium album.

Z roślinnych drobiazgów zwróciłem uwagę na rzodkiewnik pospolity - Arabidopsis thaliana.Pomiędzy domami było sporo olszy czarnej - Alnus glutinosa. Na jej gałązkach żerowały koliszki z gatunku miodówka olszowa - Psylla alni a jej liśćmi pożywiał się hurmak olszowiec.Pomiędzy domami była też między innymi sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.W tym momencie zdecydowałem się pójść wzdłuż linii tramwajowej w kierunku Czarnej Przemszy. Na murach było sporo chmielu zwyczajnego - Humulus lupulus.Z drzew rzucił mi się w oczy klon polny - Acer campestre.Torowisko, jak torowisko, pozornie nieciekawe.Jednakże w pobliskich zaroślach trafił się wiąz górski - Ulmus glabra.Jeszcze dwa spojrzenia na tory tramwajowe.

Jest to czynna linia i dalsze podążanie wzdłuż niej nie byłoby bezpieczne. Dlatego w tej okolicy zszedłem w przyległe do niej zarośla. Co było dalej - zapraszam do części trzeciej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji