bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-07-17 Jaworzno, między szpitalem a Wilkoszynem
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4822
od września 2006

2008-07-17 Jaworzno, między szpitalem a Wilkoszynem #1

2012.05.16 08:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego roku sporo czasu spędziłem na terenie wykopów pomiędzy ulicami Obrońców Poczty Gdańskiej a Józefa Chełmońskiego. Zaczęto tam bowiem uzbrajać teren pod budownictwo i same budowy. Przy okazji z ziemi wyszły niesamowite okazy geologiczne. Oczywiście penetrując te tereny zbierałem także grzyby no i dokumentowałem szatę roślinną. Tego dnia przeszedłem teren oznaczony na mapie firmy Compass kolorem niebieskim. Zdjęcia wykonywałem w punktach węzłowych.W pierwszym punkcie zwróciłem uwagę na ozdobny, krzewiasty dziurawiec. Po sprawdzeniu wielu możliwości wyszło mi, że to Hypericum patulum.Oto jego kwiaty w zbliżeniu. Jest tam także jakiś pająk.

Punkt drugi to widok ogólny w kierunku północno-wschodnim.W punkcie trzecim zająłem się przerzucaniem kamieni. Oto wapień z warstw gogolińskich dolnych triasu środkowego.Na wielu kamieniach znajdują się niemalże współczesne formy naciekowe.Tutaj oglądamy wapień krynoidowy z intraklastem.W wyniku wietrzenia tutejszych wapieni powstaje taka brunatna, ilasta gleba.Bardzo dużo jest tutaj wapieni falistych, które powstały wskutek przemieszczania się osadów po ówczesnym twardym dnie morskim.Widoczne w nich struktury są świadectwem burzliwej historii.

Idziemy teraz do punktu czwartego. Po dłuższym kamieniowaniu czas na oset nastroszony - Carduus acanthoides.

Następnie dość szybko udałem się na przystanek autobusowy w Wilkoszynie. Dość szybko, to oczywiście lekka przesada, ponieważ wlokłem z sobą torbę kamieni. W okolicy przystanku mając trochę czasu sfotografowałem orzech włoski - Juglans regia.Następnie w owocostanie marchwi dzikiej - Daucus carota obserwowałem krzątającą się klecankę pospolitą.

#19547
od września 2006

2008-07-17 Jaworzno, między szpitalem a Wilkoszynem #2

2022.03.05 08:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Na ostatnich zdjęciach jest zdecydowanie klecanka pospolita znana także jako klecanka rdzaworożna - Polistes dominula.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji