Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-18 Katowice, las nad Rawą - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4851
od września 2006

2012.05.22 23:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy wędrówkę po silnie zdegradowanym, przejściowo pozbawionym drzew i innych elementów charakteryzujących to zbiorowisko leśne ze związku Alno-Ulmion. W tym odcinku poruszamy się po lewym brzegu Rawy. Dokładniej rzecz biorąc zobaczymy co składa się na zielony pasek po prawej stronie zdjęcia.Na początku kupkówka pospolita - Dactylis glomerata.

Idziemy już wzdłuż skarpy. Oto ostrożeń polny - Cirsium arvense.Dalej idzie jakiś wiesiołek - Oenothera.Teraz mamy przed sobą kwitnącą rzodkiew świrzepę - Raphanus raphanistrum.Tuż obok była gorczyca polna - Sinapis arvensis.Przycupnęła tutaj jeszcze koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.Teraz w oczy rzucają się łopian - Arctium oraz wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare. Jednakże głównym bohaterem jest tutaj stulisz pannoński - Sysimbrium altissimum.

Rodzinę kapustowatych - Brassicaceae reprezentował jeszcze pszonak drobnokwiatowy - Erysimum cheiranthoides.

Zmiana rodziny. Oto selerowate - Apiaceae a dokładniej trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Jest i barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Doszliśmy do połowy skarpy. Widok jest porażający. Ten zielony tłum to poważne wyzwanie.Tę część zaczynamy od fiołka polnego - Viola arvensis. Proszę zauważyć, że na jednej roślinie są kwiaty trójbarwne oraz prawie jednobarwne. Inną osobliwością są działki kielicha prawie tak długie jak płatki korony.Tuż obok była lniczka mała - Chaenorhinum minus.Kolejne żółte kapustowate - Brassicaceae to kapusta polna - Brassica campestris.Tłem dla niej był między innymi powój polny - Convolvulus arvensis.Nieco dalej rozgościły się maki. Na początku mak wątpliwy - Papaver dubium.Lniczka mała - Chaenorhinum minus była tutaj gatunkiem dominującym, chociaż nie rzucającym się w oczy.To był tylko przerywnik przed kolejnym makiem. Oto mak piaskowy - Papaver argemone.

Nieco wyżej na skarpie znajdował się bniec biały - Melandrium album.

Kolejne większe połaci zajmowała rezeda żółta - Reseda lutea.

Inny ładny kwiat to lepnica rozdęta - Silene vulgaris.

Ostatnim gatunkiem przed schodami prowadzącymi na szczyt skarpy było przymiotno ostre - Erigeron acer.

Oczywiście nie była to i nie będzie w kolejnych dwu częściach pełna lista obecności, ale gdybym uwzględnił wszystkie gatunki napotkane po drodze to ten serial musiałby mieć być może 10 odcinków o ile nie więcej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji