Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-18 Katowice, las nad Rawą - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4853
od września 2006

2012.05.23 09:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Nie marudząc ruszamy dalej w głąb nadrawiańskiej puszczy. Spójrzmy na rozciągający się przed nami widok przysłonięty łanem łopianu - Arctium.Pod łopianami usadowiła się sałata kompasowa - Lactuca serriola.Jest także żółto i biało kwitnąca rzodkiew świrzepa - Raphanus raphanistrum. Podczas spaceru z młodzieżą ze Sławkowa byłem przekonany, że białe kwiaty to zagubiona rzodkiewka - Raphanus sativus.Mamy też kolejny łan ostrożnia polnego - Cirsium arvenseW jego obrębie pojawiły się osobniki porażone przez rdzę - Puccinia punctiformis.Zbliżamy się do schodów, dzięki którym wydostaniemy się na górny taras.Na prawo od schodów oraz w górnej części, gdyby było to naturalne ukształtowanie terenu, wyższej terasie powodziowej usadowiła się iglica pospolita - Erodium cicutarium.

Oto kolejna zagadka botaniczna. Wszystko wskazuje na kozibród wielki - Tragopogon dubius, ale nie jestem w 100% pewien, pozostawiając pewien margines dla kozibrodu łąkowego - Tragopogon pratensis. Oczywiście trzeba się jeszcze liczyć z mieszańcem.

Po wyjściu na wyższą terasę powodziową ruszyłem ponownie na zachód. Postanowiłem bowiem nie przekraczać linii ulicy Jerzego Dudy Gracza.Spoglądamy teraz na Rawę z góry. Przed nami łany rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.Kratki betonowe umacniające brzeg są znakomitym siedliskiem dla roślin.Oto kolejna powtórka z rozrywki, czyli maruna bezwonna - Matricaria maritima ssp. inodora.

Zbliżamy się teraz w kierunku przesmyku pomiędzy budynkiem Wydziału Prawa i Administracji a Nowotelem.Tutaj z drzew napotykamy jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Być może to ten egzemplarz stanowi piątą kolumnę lasu. Przypominam, to może się skończyć powrotem lasu ze związku Alno-Ulmion.Kolejnym drzewem jest tutaj klon jawor - Acer pseudoplatanus. Na drzewie są wyraźne ślady obecności mszyc.

Są też drzewa programowo ozdobne. To moim zdaniem jabłoń purpurowa - Malus purpurea.Na pobliskim klombie dominują dwie odmiany pęcherznicy kalinolistnej - Physocarpus opullifolius.

Jest tutaj także morwa biała - Morus alba.

Tuż obok w swoistym klinczu trwają dereń biały - Cornus alba oraz dziki bez czarny - Sambucus nigra.

Kończąc ten odcinek zatrzymamy się na chwilę pod brzozą brodawkowata - Betula pendula.

Przedostatnim bohaterem tej akcji jest jastrzębiec kosmaczek - Hieracium pilosella.Całość kończymy spojrzeniem na bluszczyk kurdybanek. Oto jak wygląda po licznych konfrontacjach z kosiarką.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 23.maja.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji