Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-18 Katowice, las nad Rawą - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4854
od września 2006

2012.05.23 11:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończymy nasz spacer po zaskakującym zbiorowisku leśnym, jakie rozciąga się pomiędzy Rawą a al. W. Roździeńskiego, na wschód od Bankowej. Teraz po ominięciu hotelu zerkamy w kierunku byłej kopalni Katowice, gdzie trwa budowa gmachu Muzeum Śląskiego.Na razie pod nogami mamy sporą ilość biomasy rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica. Jakoś nie mogę przyzwyczaić się do nazwy Fallopia, skoro definitywnie pożegnałem się z nazwą po prostu Polygonum, jako to jeszcze u Szafera było.Ale najważniejsze są drzewa. Oto kolejny gatunek, który usiłuje zawładnąć tym terenem. Oto klon jesionolistny - Acer negundo rodem z Ameryki Północnej.Różnych chaszczy, miejsc, które póki co pozostawiono we władanie roślinności jest tutaj sporo.Wszystko to stanowi kontrapunkt do terenów bardzo ucywilizowanych.My jednak zajmiemy się enklawami dzikiej przyrody. Oto, jak na razie nie do oznaczenia nawet przeze mnie dziewanna - Verbascum.Dość ciekawe zbiorowisko roślinne utworzyło się pod tą wierzbą płaczącą - Salix alba "Tristis".Dominuje tutaj komosa biała - Chenopodium album.

Nieznacznie jest do niej podobna łoboda - Atriplex patula.Oto studium porównawcze obu gatunków. Komosa - Chenopodium album u góry, łoboda - Atriplex patula u dołu.Zerkamy po raz kolejny w kierunku północnym. Budowa trwa.W chaszczach po lewej stronie pojawiła się trybula leśna - Anthriscus sylvestris.Jest i glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium maius.Nieco więcej uwagi poświęciłem szczawiowi kędzierzawemu - Rumex crispus.Ruszamy dalej w pewnym sensie w stronę zachodzącego słońca.Pod blaszanym ogrodzeniem mijamy kolejną siewkę klonu jesionolistnego - Acer negundo.Wśród traw był jeszcze blady bodziszek drobny - Geranium pusillum. Grzyba, Perenospora conglomerata, który mógłby odpowiadać za ten wygląd nie znalazłem.Towarzyszyła mu koniczyna biała - Trifolium repens.Pewną osobliwością był pięciornik pośredni - Potentilla intermedia. Gatunek został zwleczony do Polski z terenów byłego ZSRR. W porównaniu z gatunkami pochodzenia amerykańskiego, ten raczej się nie zadomowił.Idziemy dalej. Mijamy kolejny klon jawor - Acer pseudoplatanus.Oto kolejny typowy dla tej okolicy widok.Znajdziemy także relikty pierwotnego runa leśnego. Jest nim między innymi podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Dalej idzie stokłosa miękka - Bromus hordeaceus.

Trafiamy też na kolejnego wiesiołka - Oenothera.Znajdujemy jeszcze klon zwyczajny - Acer platanoides.Za chwilę skręcimy na południe, ponieważ zbliżyliśmy się do ulicy Bankowej.Oto ulica Bankowa w całej okazałości.Prawie zamykamy pętlę. Oto chmiel zwyczajny - Humulus lupulus który oplata most nad Rawą. To także relikt pierwotnej puszczy.

Oto już przemierzona przez nas puszcza w całej okazałości. Oczywiście, wszystko to co podałem we wszystkich czterech częściach może wydać się nadinterpretacją, względnie okrutnym żartem, ale takie są w praktyce skutki stosowania wyników badań nad roślinnością potencjalnie naturalną oraz słynnej ustawowej definicji z 1991 roku o lasach.A na zakończenie przyjrzyjmy się jeszcze ciekowi a właściwie ściekowi, chociaż formalnie rzecz biorąc rzece Rawie.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 23.maja.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji