Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-19 Jaworzno - przystanek Centrum
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4855
od września 2006

2012.05.23 18:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia, a była to sobota zostałem zakontraktowany celem odbycia spaceru po dolinie Żabnika. Czekając na grupę zrobiłem fotoreportaż miejsc w sąsiedztwie przystanku autobusowego. Na mapie firmy Compass jest ono oznaczone jasnozielonym kółkiem.Okolica pozornie nieciekawa, aczkolwiek pewne zainteresowanie mógłby wzbudzić rukiewnik wschodni - Bunias orientalis.Oto on w pełnej krasie.

Nieco dalej gatunkiem mniej rzucającym się w oczy jest szczaw zwyczajny - Rumex acetosa.Kwitnie już babka lancetowata - Plantago lanceolata.Pierwsze koszyczki rozwinął także kozibród łąkowy - Tragopogon pratensis.Dalej idą dwie koniczyny. Na początek łąkowa - Trifolium pratense, potem biała - Trifolium repens

Jest jeszcze koniczyna drobnogłówkowa - Trifolium dubium.Ponadto skrywała się tutaj komonica zwyczajna - Lotus corniculatus.

Koniczyny i komonica skrywały się wśród traw. Ponad trawnik wynosiła się kupkówka pospolita - Dactylis glomerata. W tle znajduje się hałda przy ulicy Rzemieślniczej, którą ja nazywam góra Kościuszki.Teraz kilka portretów zbiorowych. Na początek koniczyna biała - Trifolium repens. Potem koniczyna drobnogłówkowa - Trifolium dubium.

Dość liczne są w tej okolicy wiesiołki - Oenothera. Bez kwiatów trzeba na tym etapie pozostać, aczkolwiek najbardziej przypominają mi Oenothera paradoxa.

Przy krawężniku przycupnęła maruna bezwonna - Matricaria maritima ssp. inodora.Listę obecności wzbogaca również tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.Zerknijmy jeszcze raz na łan rukiewnika wschodniego - Bunias orientalis. Poszukiwałem w jego kwiatach owadów, ale bezskutecznie.Dlatego poznajmy kolejny gatunek trawy. Oto tymotka łąkowa - Phleum pratense.Idę teraz w kierunku ulicy Mickiewicza. Drzewa o lejkowatych koronach to japońska wiśnia piłkowana - Prunus serrulata. Zieloną kulą jest ligustr zwyczajny - Ligustrum vulgare.Tutaj wśród traw pojawił się mniszek - Taraxacum.Na źdźble trawy odpoczywała muchówka. Podejrzewam coś z rodziny Syrphidae, ale nie udało mi się zrobić lepszego zdjęcia.Część mniszków - Taraxacum już owocuje.W ligustrze zwyczajnym - Ligustrum vulgare przyczaił się rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Niestety, takie rzeczy też tutaj się znajdują, chociaż koszy na śmieci ci tutaj dostatek. Ot kultura.Bohaterem tego zdjęcia jest źdźbło stokłosy miękkiej - Bromus hordeaceus.Z traw jest także wiechlina łąkowa - Poa pratensis.

A to już większy łan dominującej tutaj stokłosy miękkiej - Bromus hordeaceus.Wracamy do ładnych kwiatków. Oto wyka ptasia - Vicia cracca.

A na zakończenie proponuję białą gwiazdkę, chociaż to tylko rogownica polna - Cerastium arvense.Uwaga, miejscem akcji był pas o długości około 100m i szerokości do 10m.
24 maja wszystko to co pokazałem powyżej było już historią. Miała tutaj miejsca akcja - Wejście kosiarki.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 24.maja.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji