Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-19 Jaworzno, Żabnik - czyli co dzieci widziały - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4856
od września 2006

2012.05.23 21:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę sobotę w ramach lekcji muzealnej w terenie przeciągnąłem grupę dzieci z jaworznickiej szkoły nr 16 po rezerwacie w dolinie Żabnika oraz jego najbliższym otoczeniu. Grupa wiekowa - nauczanie początkowe. Materiału zdjęciowego zebrało się na czteroodcinkowy serial. Na początku mapa firmy Compass z oznaczeniem miejsca akcji.Na początek odcinek oznaczony kolorem czerwonym. Do celu udajemy się od pętli autobusowej ulicą Zdrojowa.W obrębie lasu zwalniamy. Przed nami dojście do Koziego Brodu.Zaczyna się lekcja dendrologii. Oto dąb szypułkowy - Quercus robur.Dalej idzie herbowe drzewo Jaworzna, czyli klon jawor - Acer pseudoplatanus.To było na poboczu drogi. Nieco dalej widzimy w miarę typowy bór świeży, czyli las sosnowy pozbawiony krzewów.Zerkając w runo leśne zauważyliśmy, że kwitnie poziomka pospolita - Fragaria vesca.Zarazem przekwitał wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias.Teraz oglądamy pod światło liść lipy drobnolistnej - Tilia cordata. W tym ujęciu wyraźnie zaznacza się jego sercowaty kształt.Kontynuujemy lekcję dendrologii. Teraz oglądamy dąb czerwony - Quercus borealis Maxima. To pierwszy Amerykanin, który zrobił karierę na polskich pieniądzach.Potem dość szybko poszliśmy dalej. Nie tylko ja żywo obserwowałem otoczenie. Dzieci też to robiły i wypatrzyły wiewiórkę. Kto tylko mógł robił jej zdjęcia. Tak mi się udało.Zbliżywszy się do Koziego Brodu znaleźliśmy to. Tu był worek na śmieci, ale zapomniano go usunąć z zawartością. Worek rozerwał się, zawartość została.A to już wpuszczony w kanał Kozi Bród.Dość szybko przekraczamy rzekę i zmierzamy w stronę Żabnika. Oto droga wśród boru.Oczywiście cały czas kontynuujemy lekcję dendrologii. Teraz oglądamy trywialną brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Równie trywialna jest topola osika - Populus tremula.Do tej samej kategorii zalicza się wierzba iwa - Salix caprea.Można ją porównać z bardzo odmienną od niej wierzbą purpurową - Salix purpurea.Wśród traw znaleziono małego brązowego grzybka. To oczywiście jakiś strzępiak - Inocybe - grzyb zdecydowanie trujący.Teraz środkiem drogi biegnie pas zieleni.I wreszcie stajemy u celu. Oto południowy brzeg stawu. Na powierzchni wody unosi się pyłek sosnowy oraz inne naturalne śmieci.

Czas teraz zająć się rosnącym przy drodze głogiem - Crataegus. Sądząc po liściach jest to głóg odgiętodziałkowy - Crataegus curvisepala. Prawdę powiedziawszy, trzeba na 80% liczyć się z bardzo złożonym mieszańcem, a nie czystym gatunkiem.

Teraz, idąc wzdłuż północnego brzegu Żabnika ograniczam fotografowanie. Nie mogłem się tylko powstrzymać przed kolejnym zdjęciem brzozy brodawkowatej - Betula pendula, która, jak to się powiada zaliczyła wtopę.Oczywiście spotykają się tutaj nie tylko miłośnicy przyrody, ale i imprezowicze. Oto dowód ich pobytu.Dla poprawy nastroju kolejne ujęcie zatopionej brzozy.Następnie przystanęliśmy w miejscu gdzie był "Duch Mariana".Za stawem dolina nieznacznie się zwęża. Na brzegu znajdują się dość gęste zarośla z udziałem olszy czarnej - Alnus glutinosa oraz wierzby szarej - Salix cinerea.

Ten odcinek doliny jest zabagniony. Na jej środku usadowiła się topola osika - Populus tremula.W tej okolicy wyrastają kępkowate turzyce z podrodzaju Vignea. Na pędzie jednej z nich znaleźliśmy wylinkę ważki.Czas teraz na sesję zdjęciową wzmiankowanej turzycy - Carex.Próbowałem podejść do niej z Szaferem, ale wyszła mi tylko Carex elongata. Jednakże w tym przypadku zdjęcie to za mało.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 24.maja.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji