Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-19 Jaworzno, Żabnik - czyli co dzieci widziały - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4861
od września 2006

2012.05.24 21:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej wzdłuż doliny Żabnika. Trwa lekcja przyrody dla uzdolnionych przyrodniczo dzieci z nauczania początkowego ze szkoły nr 16 w Jaworznie. Teraz na dolinę będziemy spoglądać z góry idąc lewym brzegiem. Na mapie firmy Compass jest to odcinek oznaczony kolorem fioletowym.Początkowo las jest dość gęsty. W drzewostanie jest sporo świerka pospolitego - Picea abies.Po przejściu kilkunastu metrów można było od czasu do czasu zerkać na dolinę rzeki, której dno na całym odcinku zajmuje torfowisko.

Mamy tutaj także sporo martwych drzew. Niektóre z nich zwisają podkreślając dzikość doliny.W dalszym odcinku ciemnozielone, prawie czarne świerki dają niezły kontrast z jasnozielonym dnem doliny.

Większość świerków miała szyszki zawiązane na szczytach koron.I znowu kolejny, typowy widok dla tej okolicy.Czas było spojrzeć pod nogi. Oto kalina koralowa - Viburnum opulus.Teraz po około stu metrach dolina jest bardziej szeroka.Wreszcie pojawia się większa ilość wody.Oczywiście trzeba się czasem mocno wysilić, żeby ją dostrzec. W każdym bądź razie widok wciąż jest typowy.Teraz zza drzew prześwituje część stawu, w którym znaleźliśmy martwe żaby.Pomiędzy sosnami od czasu do czasu trafiały się dęby szypułkowe - Quercus robur. Tym sposobem można przyjąć, że wędrowaliśmy borem mieszanym.Do tej pory gatunkiem liściastym obcego pochodzenia w tych lasach był dąb czerwony - Quercus borealis Maxima. Teraz pojawił się, że tak powiem nowy gracz na boisku. Oto jesion amerykański - Fraxinus americana.Przyglądamy się ponownie zbiornikowi wodnemu. Jest pięknie.

Na pobliskiej borówce czarnej - Vaccinium myrtillus siedział motylek i udawał trupa. Dopiero, kiedy go za bardzo zaczęliśmy nękać odleciał. Jest jednak kilka zdjęć.

Idziemy dość szybko dalej. Mijamy teraz miejsce, gdzie znajduje się łan wełnianki wąskolistnej - Eriophorum angustifolium. Na brzegu rośnie okazała sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Jej pień znajduje się po lewej stronie zdjęcia.Oto korona tej sosny.Przyspieszamy. Jesteśmy teraz na trawersie stawu, nad którego brzegiem występują rosiczki okrągłolistne - Drosera rotundifolia.W dalszym ciągu szliśmy dość szybko. Ograniczałem fotografowanie. Jednakże musiałem nieznacznie zawrócić, ponieważ dzieci wypatrzyły ciekawy kwiat. Oto gruszycznik jednokwiatowy - Moneses uniflora.Aby pokazać dzieciom jak robi się ciekawe zdjęcia zniżyłem się do poziomu kwiatka i zrobiłem mu kilka ujęć. Oto efekt tej pracy. Najbardziej niesamowity widok to znamię słupka.

Minimalna zmiana pozycji aparatu i całkiem inny efekt.Wędrujemy teraz wzdłuż pierwszego ze stawów. W dole zieleni się łan skrzypu bagiennego - Equisetum fluviatile.Idziemy dalej.Wreszcie widać mnich na pierwszym ze stawów.Trzymając się brzegu zerkamy na prześwitującą zza gęstych drzew zielonkawo-niebieską wodę.Teraz przyglądamy się zatopionej brzozie brodawkowatej - Betula pendula. To drzewo, które oglądaliśmy do tej pory z oddali.Piękno krajobrazu to jedno, przejawy kultury części osób odwiedzających oglądane miejsca to drugie. Oto po prostu Żubr.Nieopodal udokumentowałem turzycę z podrodzaju Eucarex. Na razie na tym poprzestanę.

Była tutaj również olsza szara - Alnus incana.Na jej liściach uprawiała seks para hurmaka olszowca.

Jest tutaj również gruszyczka - Pirola. Dopóty, dopóki w pełni nie zakwitnie nie będę się wypowiadał o jej przynależności gatunkowej.

Ostatnie zdjęcie w tej okolicy przedstawia kłaczki pyłku sosen na powierzchni wody. Ot taki kaprys miałem.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji