Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-21 Jaworzno, po prostu Śródmieście - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4880
od września 2006

2012.06.01 15:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy spacer po terenie położonym na północny-wschód od rynku. Tym razem poruszamy się po obszarze oznaczonym na mapie firmy Compass kolorem niebieskim.Na początku proponuję zerknąć na zarośnięty ogród przy ulicy Waryńskiego. Z zieleniny dominuje w nim nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Po murem usadowił się dziki bez czarny - Sambucus nigra.Dla odmiany pod ogrodzeniem od strony chodnika usadowił się klon zwyczajny - Acer platanoides.Jest tutaj również wierzba iwa - Salix caprea.

Idziemy dalej. Oto bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Zerkamy teraz za płot. Tutaj wśród nawłoci przycupnął dzięgiel litwor w odmianie nadbrzeżnej - Archangelica archangelica subsp. litoralis (Fr.) Thell. – (syn. Archangelica litoralis Fries. Kiedyś ten gatunek wyrastał bezpośrednio spomiędzy płytek chodnikowych. Obecnie wydaje się w tej okolicy ustępować.

Idziemy dalej w kierunku skrzyżowania z ulicą Słowackiego.Po drodze na poboczy natrafiłem na tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.

Za chwilę skręcimy w ulicę Juliusza Słowackiego.

To tylko pozornie jest kamienna pustynia. Właściwie będzie to powtórka z rozrywki. Oto znany już nam z innych miejsc stulisz Loesela - Sysimbrium Loeselii.Kolejnym przedstawicielem flory ruderalnej jest łopian - Arctium.Dalej idzie kompozycja rdestu plamistego - Polygonum persicaria (= Persicaria maculosa) oraz rdestu ptasiego - Polygonum aviculare.Idziemy powoli w stronę rynku mijając mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus oraz mniszek - Taraxacum.

Następnie napotykamy na łan trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.

Pod innym murkiem mijamy kolejne ciekawe zbiorowisko roślinne. Oto mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus z którego wychylał się starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.

Była też kwitnąca komosa biała - Chenopodium album.Oczywiście wiele przedstawicieli tego gatunku tworzyło zielony tłum.Powoli zbliżamy się do rynku. W sumie uliczka jest urokliwa. Po bokach widać co nieco zieleniny.Wśród jej przedstawicieli na uwagę zasługuje komosa wielkolistna - Chenopodium hybridum. Towarzyszy jej rumianek bezpromieniowy. Od pewnego czasu była to Chamomilla suaveolens teraz ponownie jest to Matricaria discoidea.Pod murem usadowił się jeszcze ostrożeń polny - Cirsium arvense.Nieco dalej sytuacja się powtarza. Jak widać wielu gatunkom niewiele przestrzeni potrzeba do szczęścia.Następna kompozycja to jesion wyniosły - Fraxinus excelsior pośród podbiały pospolitego - Tussilago farfara.Tym sposobem znaleźliśmy się na rynku, gdzie jak widać także pojawia się sporo zieleni.Na zakończenie, aby uwiarygodnić, że to Jaworzno rzut oka na kościół.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji