Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-30 Chrzanów, spacerkiem po kirkucie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4896
od września 2006

2012.06.05 13:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Chrzanowski kirkut,czyli cmentarz żydowski należy do jednych z lepiej zadbanych w Polsce, do czego niewątpliwie przyczyniło się jego odnowienie w 2007 roku. zlokalizowany jest w miejscu, gdzie ulica Borowcowa przechodzi w ulicę Podwale. Tak to przedstawia się na mapie firmy Compass.Oto widok ogólny na jedno z kilku nagromadzeń macew.Istnieje pewien związek tego wątku z botaniką, ponieważ motywy roślinne są ważnym elementem zdobniczym w tej gałęzi sztuki sepulkralnej. Oto drzewo życia.Tutaj wśród kwiatów skrywa się stylizowany świecznik.Oto trzy węzełki życia. W każdym bądź razie tak to widzę.W północnej części cmentarza znajduje się okazała brzoza brodawkowata - Betula pendula opleciona bluszczem pospolitym - Hedera helix.A to ostatni pochówek na tym cmentarzu. Powszechnie uważa się, że jest to spóźniona ofiara holokaustu.A to już inne nagromadzenie macew.Na naszym cmentarzu znajduje się szereg macew będących wysokiej klasy dziełami sztuki.Rzadko spotykanym motywem są trzy przecinające się ryby, którym towarzyszy wiele roślin, w tym stylizowane winogrona. Oto kilka fragmentów tej samej macewy.Trzy przecinające się ryby znajdują się także na innej macewie.

Nieliczne z zachowanych macew są kolorowe. Kiedyś prawie wszystkie takie były.Teraz widzimy ptaki spijające nektar z kwiatów.

Dalej idzie kilka przedstawień z lwami.

Są też gryfy.I znowu lwy trzymające koronę tory.I kolejne ptaki spijające nektar z kwiatów.Zresztą nie trzeba się specjalnie zastanawiać co do czego służy. Proponuję tylko podziwiać.

Zwiedzanie cmentarza jest możliwe po uprzednim umówieniu się. Szczegóły na tronie internetowej Muzeum w Chrzanowie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji