Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-24 Jaworzno, po prostu Podwale - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4898
od września 2006

2012.06.05 18:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia udałem się do Jaworzna, do szkoły nr. 16 aby z tą samą grupą dzieci przeprowadzić, że się tak wyrażę multimedialną lekcję przyrody. Zanim doszedłem do szkoły wykonałem dość długi fotoreportaż. Jednocześnie uściśliłem sobie granice wyróżnionych tutaj powierzchni badawczych. Pierwsza z nich jest otoczona czerwoną, druga niebieską linią. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Bardzo szybko doszedłem od ulicy Grunwaldzka do ulicy Paderewskiego. Pierwsze zdjęcia zacząłem wykonywać na zapleczu szkoły.Tutaj na otwartej przestrzeni wystąpiła większa ilość trybuli leśnej - Antriscus sylvestris.Na jej przekwitających kwiatostanach a pod rozkwitają kupkówką - Dactylis glomerata urzędowały strojnice baldaszkówki.W narożniku rozkwitał dziki bez czarny - Sambucus nigra.Już na terenie szkoły usadowił się rukiewnik wschodni - Bunias orientalis.

Na mniszku - Taraxacum przycupnęła pszczolinka paskowana.Z drzew posadzono tutaj między innymi dąb czerwony - Quercus borealis Maxima.Na terenie szkoły, w żywopłocie posadzono jaśminowca - Philadelphus.Blisko wejścia na klombie posadzono sporo kosaćca syberyjskiego - Iris sibirica.Towarzyszy mu między innymi czyściec wełnisty - Stachys lanata.Jest jeszcze dąbrówka rozłogowa - Ajuga reptans "Atropurpurea".Ponieważ do rozpoczęcia lekcji miałem sporo czasu udałem się na dalszą wędrówkę. Jeszcze na terenie szkoły znalazłem jastrzębiec kosmaczek - Hieracium pilosella.Przed szkołą, w sąsiedztwie ulicy 3 Maja znajduje się coś w rodzaju parku.Idąc teraz tą ulicą w kierunku zachodnim zwróciłem uwagę na łan rdestowca ostrokończystego - Reynoutria japonica.Towarzyszy mu pieprzycznik przydrożny - Cardaria draba. Co jak co, ale powinniśmy promować nazewnictwo roślin z naszego atlasu.Tworzy tu on zbiorowisko z komosą białą - Chenopodium album oraz stulichą psią - Decurainia sophia. Niestety, jak dla mnie całe to towarzystwo było zdrowe.Nieco dalej pojawiła się jasnota biała - Lamium album.Jest także glistnik jaskółcze ziele - chelidonium maius.

Moją uwagę oryginalną barwą kwiatów przyciąga nader często lucerna mieszańcowa - Medicago x varia. Tutaj jest także forma o białych kwiatach.

Jednym z rodziców tego gatunku jest lucerna sierpowata - Medicago falcata.Idąc na lekcję mijam kolejny płat pieprzycznika przydrożnego - Cardaria draba.Nieco dalej natrafiam na bylicę piołun - Artemisia absynthium.Po lekcjach pokazano mi ciekawy gatunek rośliny znajdujący się za ogrodzeniem szkoły. To jest rdest wężownik - Polygonum bistorta.

Idę teraz ulicą 3 Maja w kierunku redakcji tygodnika Co Tydzień. Po drodze minąłem płat serdecznika pospolitego - Leonurus cardiaca.Był też opanowany przez mszyce dziki bez czarny - Sambucus nigra.Wśród drzew na uwagę zasługuje wiąz górski - Ulmus glabra.Wiele wskazuje na to, że wkrótce będzie mu łyso. Jego pień obsiadły chmarą samice czerwca, łysika wiązowca - Gossyparia spuria.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji