Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-30 Jaworzno, powrót na Podwale - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4900
od września 2006

2012.06.06 08:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tej środy poprowadziłem drugą lekcję przyrody w jaworznickiej szkole nr 16. Tym razem bardzo mi się spieszyło, jednakże znalazłem nieco czasu aby udokumentować to i owo. Oto mapa firmy Compass z trasą objęta tym fotoreportażem.Startujemy z przystanku Centrum. Na początku okolice ul. Królowej Jadwigi i zarośla dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra zasłaniającego domostwa.Spójrzmy pod nogi. Oto łan cieciorki pstrej - Coronilla varia. Towarzystwa dotrzymuje jej przymiotno białe - Erigeron annuus.Buszował tutaj trzmiel.Idziemy dalej. Oto lucerna mieszańcowa - Medicago x varia z przewagą cech Medicago falcata. Ta druga także jest w tej okolicy.Teraz będą zbliżenia. Na początku lucerna sierpowata - Medicago falcata.A to już lucerna mieszańcowa - Medicago x varia.Kolejny gatunek to babka lancetowata - Plantago lanceolata.Bardzo malowniczo na tle zabudowy prezentuje się jeszcze marchew dzika - Daucus carota.

Ponieważ zgodnie z pewną moją definicją znajdujemy się tak naprawdę w lesie nie powinna nas dziwić inwazja jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Skręcam teraz w ulicę Paderewskiego. Mijamy kępę z różą pomarszczoną - rosa rugosa.Zanim w tym miejscu powstało Jaworzno musiały tutaj szumieć jawory - Acer pseudoplatanus. Teraz nawiązując do słynnej kosmicznej sagi można powiedzieć - jawory kontratakują. To tylko jeden z kilku osobników tego gatunku, które opanowały ten pawilon.Przechodzę teraz na drugą stronę ulicy aby spenetrować kolejne zarośla z częściowo kontrolowaną zielenią. Tutaj jest to sumak odurzający - Rhus typhina.W jego cieniu usadowił się podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Spośród sumaków - Rhus typhina wygląda klon tatarski - Acer tatarium oraz ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.

Jest tutaj również lipa drobnolistna - Tilia cordata.Znalazł się jeszcze klon zwyczajny - Acer platanoides.A tak wygląda to zbiorowisko z drugiej strony.Skręcam teraz w ulicę Broniewskiego. Tutaj także jest coś ciekawego.Najważniejszy jest rdest plamisty - Persicaria maculosa, któremu towarzyszy rdest ptasi - Polygonum aviculare porażony przez mączniaka Erysiphe polygoni.

Oto kolejne etapy ataku lasu.Najważniejszy w tej okolicy był tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris opanowany przez wroślika - Peronospora parasicica.Nieco dalej mijamy surmię zwyczajna - Catalpa bignonioides. To już początek zieleni urządzonej.

Dalej, na początku parku, przez który pójdę ku szkole rośnie głóg szkarłatny - Crataegus coccinea.

Nieco dalej jest silnie poskramiany klon jawor - Acer pseudoplatanus.

Są tutaj także ciekawie uformowane wiśnie piłkowane - Cerassus serrulata.

Kończę ten odcinek sesji fotograficznej w części klombów, które wymagają interwencji ogrodnika. Oczywiście nie mam nic przeciwko pozostawieniu martwej irgi, bo zawsze może ją zaatakować jakiś ciekawy grzyb. To będzie pułapka na niego.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji