Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-30 Jaworzno, powrót na Podwale - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4902
od września 2006

2012.06.06 13:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzeciej części tego spaceru po Podwalu idę po prostu w stronę przystanku autobusowego, który znajduje się w miejscu nazywanym Pechnik. Będzie krótko, węzłowato. Na załączonej mapie firmy Compass trasę oznaczyłem kolorem fioletowym.Na początku pobocze ulicy Paderewskiego i łan trawy, stokłosy bezostnej - Bromus inermis.W sumie ten odcinek ulicy Paderewskiego teoretycznie nie rokuje na większe bogactwo florystyczne.Jest jednak coś ciekawego. Oto prosienicznik szorstki - Hypochoeris radicata. Obejrzyjmy jego portret.

Tuż obok był mniszek - Taraxacum porażony przez mączniaka. Teraz jest to Podosphaera fusca zaś za B. Sałaty była to Sphaerotheca erigerontis-canadensis.Idziemy dalej. Mijamy dwurząd murowy - Diplotaxis muralis występujący w towarzystwie rdestu ptasiego - Polygonum aviculare.A to już typowy stulisz lekarski - Sysimbrium officinale.A to kolejny płat dwurzędu murowego - Diplotaxis muralis.Zbliżamy się teraz do ulicy Grunwaldzkiej.W tej okolicy napotykam lucernę mieszańcową - Medicago x varia.Na pobliskim klombie rośnie między innymi trzykrotka wirginijska - Tradescantia virginiana.Nieco dalej płat trzmieliny fortunego o srebrzystych brzegach liści pokrywa powój polny - Convolvulus arvensis.A to kolejne, typowe składniki flory miejskiej, czyli mniszek - Taraxacum oraz konyza kanadyjska - Conyza canadensis.

Oto kolejny zielony tłum.Tutaj na uwagę zasłużył podagrycznik pospolity porażony przez Septoria podagraria.Po ścianie pobliskiego budynku wspina się winobluszcz trójklapowy zwany też japońskim - Parthenocissus tricuspidata.Cały spacer kończę akcentem prawie chrzanowskim. Oto chrzan zwyczajny - Armoracia rusticana.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji