Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-05-24 Jaworzno, cmentarz Pechnicki - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4904
od września 2006

2012.06.06 18:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części naszego spaceru po cmentarzu Pechnickim zatrzymamy się jeszcze na chwilę w jego północno-zachodniej części. Na początku jednak zerknijmy na mapę firmy Compass, tak na wszelki wypadek, gdyby nam się kiedyś wątki rozjechały.Teraz obejrzymy sobie dokładnie nagrobek z martwicy czwartorzędowej. Oplatał go kwitnący bluszcz pospolity - Hedera helix, który został usunięty.Kiedyś wyglądał on tak, jak inny znajdujący się bardziej z tyłu. Kto wie, może oczyszczenie było dobrym zabiegiem, ponieważ dzięki temu widać inne detale.

W szczelinach martwicy usadowił się jakiś mniszek - Taraxacum.Także bluszcz pospolity - Hedera helix nie całkiem umarł.Drugi z nagrobków oplecionych bluszczem to prawdziwa zielona kopa. Z gęstwiny można dostrzec nazwiska spoczywających tutaj osób.

Samo pnącze jak widać kwitnie i owocuje.W tej części cmentarza znajduje się jeszcze inny nagrobek z martwicy czwartorzędowej. Zasadniczo odkąd go znam był bezimienny.Przemieszczam się teraz w kierunku centrum i południowo-wschodniego zakątka. Na początku grzyb,a właściwie organizm grzybopodobny, bielik krzyżowych - Albugo candida.Mijam dość obojętnie kwaterę żołnierzy AK.Oglądam dziczejącego pióropusznika strusiego - Matteuccia struthiopteris.Przy wschodnim murze na jednej z mogił wyrastała dymnica pospolita - Fumaria officinalis o dziwnie przywiędniętych listkach. Liczyłem na grzyba, szczególnie wroślika ale na zebranym materiale nic nie było, chociaż roślin prawie chorych było tutaj bardzo dużo.

Na sporych połaciach muru cmentarnego znajduje się bluszcz pospolity - Hedera helix. Tutaj towarzyszy mu jeszcze jesion wyniosły - Fraxinus excelsior, który usadowił się w szczelinie.Czas teraz na paprocie rozwijające się w szczelinach muru. Na początek trywialna zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.Nieco dalej w większym skupisku usadowiła się cienistka Roberta - Gymnocarpium robertianum. Potwierdzone badaniem okazu pozyskanego do zielnika.W innym miejscu, ale u nasady muru za paproć naskalną robi nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas. W każdym bądź razie to diagnoza według klucza z opracowania Genus Dryopteris Adans. in Poland.Całość kończymy typowo naskalną paprotnicą kruchą - Cystopteris fragilis. Zwracam uwagę na osobniki posiadające fioletowe ogonki.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji