Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-11 Trzebinia - spacerkiem przez Mysową Górę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4929
od września 2006

2012.06.13 18:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zasadniczym celem naszego spaceru edukacyjnego było pokazanie ukrywającej się w lasach niedaleko elektrowni Siersza II wzgórza zwanego tak jak w tytule wątku Mysowa Góra. W każdym bądź razie tak nam to wzniesienie nazwali swego czasu tubylcy. Na mapie firmy Compass trasę tego fotoreportażu oznaczyłem kolorem żółtym. Idziemy z zachodu na wschód.Początkowo drzewostan jest przeciętny, by nie powiedzieć byle jaki.Jest tutaj jednak kilka starszych drzew. Należy do nich między innymi klon jawor - Acer pseudoplatanus. To drzewo miało liście purpurowo nabiegłe.Skręcam teraz zdecydowanie ku wschodowi. Las ciągle jest stosunkowo młody.W runie lasu występują nieliczne kruszczyki- Epipactis.Zza młodych drzew prześwituje właściwy, stromy stok Mysowej Góry.Zbliżamy się do niego. U jego podnóża obserwujemy pierwsze okazałe, stare buki zwyczajne - Fagus sylvatica.Niektóre z nich mają na pniach ślady ciężkiego dzieciństwa lub burzliwej młodości.

Pod drzewami w runie lasu pojawia się groszek wiosenny - Lathyrus vernalis.U podstawy jednego z okazałych drzew wyrosła paproć nerecznica szerokolistna -
Dryopteris dilatata.

Ponieważ jedno z okazałych drzew w tej okolicy padło ku słońcu ruszyły inne rośliny. W tym zielonym tłumie dominuje podagrycznik pospolity oraz siewki buka zwyczajnego - Fagus sylvatica. są też pojedyncze przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis.Padłe drzewo także usiłuje się odrodzić puszczając nową gałąź.Wyszliśmy dość szybko na górę idąc stromym stokiem. Na szczycie natrafiliśmy na łan konwalii majowej - Convallaria majalis.Pomiędzy nią skrywała się wyka leśna - Vicia sylvatica.Z traw pokazała się perłówka zwisła - Melica nutans.Schodzimy powoli w dół od wschodniej strony. Mijamy buka zwyczajnego - Fagus sylvatica o silnie skręconym pniu.Po chwili pod nogami pojawił się łan przylaszczki pospolitej - Hepatica nobilis.Przy wschodniej krawędzi wzgórza znajduje się kolejny płat buczyny w średnim wieku.Wychodzimy na drogę.Kiedy skręciliśmy na południe natrafiliśmy na większe płaty lasu z dębem czerwonym - Quercus robur.W tej okolicy, a była to stara droga do Bukowna jest składowane paliwo dla elektrowni.Za zakrętem na skraju lasu natrafiłem na kolejny egzemplarz stulisza pannońskiego - Sisymbrium altissimum.Południowe stoki Mysowej góry porasta las sosnowy.

I to by było na tyle, ponieważ baterie mojego aparatu poczuły się bardzo wyczerpane. Miejsca nie ujęte w dokumentacji są na mapie oznaczone kolorem jasnoniebieskim. Z tego też powodu nie robiłem dokumentacji w kolejnym punkcie naszej wyprawa, czyli Cisowych Skałach. Tam jednak wybierzemy się w najbliższy poniedziałek, czyli 18 czerwca.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji