Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-12 Trzebinia, między Karniowicami a Psarami - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4941
od września 2006

2012.06.15 10:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzeciej części naszej wędrówki będziemy szli zdecydowanie w stronę Psar. Na mapie firmy Compass przebieg tej trasy nieznacznie poprawiłem, ale w dalszym ciągu, jeśli chodzi o część leśną nie jestem w 100% przekonany, że to było dokładnie tak. Na szczęście wątpliwość dotyczy tylko punktu, w którym opuściłem las.Na razie jest w miarę przyjemnie. Przecinamy kolejną prawie suchą dolinę. Są one wypełnione namuliskami.

Teraz ruszamy zdecydowanie pod górę. Przechodzimy pod złamanym drzewem. Oceniłem, że z jego strony nic nam nie grozi.Droga była bardzo stroma. To było dla wielu bardzo wyczerpujące podejście.Z boku uczestnicy tej wycieczki mijali bardzo malowniczą dolinę, ale nikt nie myślał o jej podziwianiu.Niestety, pod nogami mieliśmy takie błoto.Po chwili teren stał się równiejszy. Po bokach rozciągał się las bardzo mieszany.

Teraz opuszczamy to miejsce.Od tej chwili będzie już albo równo, albo z górki.Na skraju lasu usadowił się niecierpek himalajski - Impatien glandulifera.Po przeciwnej stronie drogi na opuszczonym polu uprawnym prawie wszystkie ostrożnie polne - Cirsium arvense miały rozjaśnione szczyty łodyg.Idziemy dalej. Jak widać niecierpek himalajski - Impatiens glandulifera rządzi.Wśród drzew na skraju lasu pojawiła się wierzba iwa. Oto jej gałązka.Jesteśmy teraz zdecydowanie poza kompleksem leśnym. W tym momencie wchodzimy na pewien czas na terytorium Filipowic. Innej drogi po prostu nie ma.

Białe baldachy to podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Zerkamy teraz w kierunku północnych kresów Filipowic. Właśnie minęliśmy trawers wierzchołka Gierasowej góry.

Patrzymy teraz zgodnie z przebiegiem drogi w kierunku północnym.Po lewej, czyli zachodniej stronie drogi, tuż przed zabudowaniami Psa natrafiliśmy na poletko gorczycy białej - Sinapis alba.Nieopodal posiano facelię - Phacelia tanacetifolia. Znaczy się mamy dwie uprawy pożytków pszczelich.Tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Nowowiejską zauważyłem olbrzymi okaz popłochu pospolitego - Onopordon acanthium.Niedaleko niego po płocie wił się chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.Oto kilka migawek z zabudowy tej części Psar.

Spomiędzy domów wyłania się rezerwat Ostra Góra, kolejny cel naszej wycieczki.Idziemy dalej. Teraz mamy już z górki.

W tej okolicy wsiedliśmy do autobusu. Młodzież mogła przez kilka minut odpocząć.

#18918
od września 2006

2021.05.13 08:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powinno być Onopordum acanthium
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji