Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-08 Wygiełzów - spacerkiem do skansenu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4954
od września 2006

2012.06.18 00:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia na terenie skansenu w Wygiełzowie obyło się uroczyste zakończenie kolejnego sezonu Wszechnicy Chrzanowskiej. Korzystając z komunikacji publicznej trzeba niestety z Chrzanowa dojechać do Płazy Dolnej a następnie odbyć prawie 800 metrowy spacer. Po drodze jeśli nam się nie spieszy można zobaczyć coś ciekawego. Oto mapa firmy Compass z trasą objętą tym fotoreportażem.Na początku zerkamy z granicznego mostu na Płaziankę. Obserwując malownicze festony glonów mamy podstawy, aby wnioskować o zmianę nazwy tego ścieku na Szambiankę.

Istniejące tutaj zbiorowisko roślinne ubarwia niezapominajka błotna - Myosotis palustris.Idziemy dalej. Wzdłuż drogi biegnie bardzo dobry chodnik, dzięki któremu wymuszony wskutek konfliktu gmin spacer jest bezpieczny.Pierwszym ciekawym dla towarzyszących mi osób gatunkiem był bodziszek żałobny - Geranium phaeum.

Towarzyszyła mu wyka kosmata - Vicia villosa.

Dla porządku odnotowałem także wykę brudnożółtą - Vicia grandiflora. To dwa ujęcia tej samej pary kwiatów.

Z traw było tutaj sporo kłosówki wełnistej - Holcus lanatus.Ruszamy dalej. Na piaszczystym, ale arkozowym podłożu rozwinęły się skupiska rozchodnika ostrego - Sedum acre.

Jesteśmy teraz w przybliżeniu w połowie tego odcinka ulicy Lipowieckiej. Tutaj znajduje się kapliczka. Na zachodzie wyróżnia się zalesione wzgórze Grodzisko Wielkie.Po lewej stronie chodnika znajduje się arkozowa skarpa. Na jej powierzchni widoczne są rowki wyżłobione przez krople deszczu.Spośród bardzo wielu występujących tutaj gatunków roślin zwróciłem uwagę na brodawnik zwyczajny - Leontodon hispidus.Towarzyszył mu jastrun właściwy, dawniej złocień właściwy. Dzisiaj Leucanthemum vulgare, dawniej Chrysanthemum leucanthemum.Była też typowa koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.Jesteśmy już bardzo blisko skansenu.Zza ogrodzenia wysuwają się gałęzie lipy drobnolistnej - Tilia cordata.Znajdujemy się tuż za bramą wyjściową, czyli w zespole małomiasteczkowym.W tej okolicy z drzew na moją uwagę zasłużył jarząb szwedzki - Sorbus intermedia.Dalej mijamy dom sołtysa z Przegini Duchownej.Nieopodal niego w żywopłocie dominuje ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.Przed nami wyłania się kościół z Ryczowa.Oto dom z Benczyna pełniący rolę Plebani. W niedzielę 10 czerwca dałem z nim pokaz swoich umiejętności jako wycinankarz nie tylko żydowski.Oczywiście architektura drewniana ciekawa jest, ale botanika jest najważniejsza. Oto komonica zwyczajna - Lotus corniculatus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji