Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-08 Wygiełzów - tour de dwór
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4957
od września 2006

2012.06.18 15:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Będąc na terenie skansenu w Wygiełzowie udaliśmy się do dworu z Drogini. W środku miała miejsce krótka prelekcja, ale zanim do tego doszło obszedłem tę budowlę na około. Dla porządku jednak mapa firmy Compass.Poruszamy się ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Na początku przekraczamy mostek nad suchym wąwozem.

Mijamy świeżo wybudowany amfiteatr.Zza lasu rezerwatu Lipowiec wyłania się wieża zamku.W części ogródkowej mijamy szczypiorek oraz lubczyk.

Jest tutaj także sad.Z drogi rozciąga się widok na Beskidy oraz położoną bliżej Dolinę górnej Wisły.Jesteśmy już przy samym dworze. Tutaj z boku położono kawałek araukarytu.Duży araukaryt znajduje się także na klombie przed dworem.

Jeszcze raz zerkamy na południe.Więcej araukarytów wydobytych między innymi podczas budowy amfiteatru złożono przy wschodniej ścianie dworu.Kolejne dwa duże araukaryty znajdują się na północny-wschód od dworu.Teraz czas na trochę roślin. Oto trywialna gorczyca polna - Sinapis arvensis.

Równie trywialny jest mak polny - Papaver rhoeas.

Oto teren położony na północ od dworu.Tutaj znalazłem dymnicę pospolita - Fumaria officinalis.Pod ścianą dworu posadzono smotrawę okazałą - Telekia speciosa.A na zakończenie niech będzie mały pająk sfotografowany w obrębie okołu ze Staniątek.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji