Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-18 Trzebinia - Cisowe Skały
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4966
od września 2006

2012.06.20 00:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejnym punktem wycieczki edukacyjnej po Trzebini były Cisowe Skały - jedna z Zielonych Pereł. Od razu przechodzimy do mapy firmy Compass z oznaczoną trasą tego spaceru.Od strony Czyżówki i drogi do Bukowna znajduje się bór ni to świeży ni to "niezbyt świeży". Tak to jest w lasach gospodarczych.

Tym razem trochę pobłądziłem i w pewnym momencie wyszliśmy na trawiastą przestrzeń.Pewne utrudnienie w orientacji stanowią przecinające ten teren linie wysokiego napięcia.

Na szczęście bór ma charakter bardziej zaniedbanego parku, przez co kluczenie po nim nie stanowi większego problemu.Zasadniczo idziemy w górę metodą w prawo skos. Przecinamy teren pod kolejną linią energetyczna. Tym razem teren został usłany zrębkami drewna.I wreszcie natrafiłem na bardzo dobrą drogę. Ruszamy zdecydowanie pod górę. Trochę to krępujące, kiedy twórca Zielonej Perły oraz autor przewodnika turystycznego po tej okolicy także się gubi.

Na jednym ze skrzyżowań podczas krótkiego odpoczynku omówiłem problem gatunków inwazyjnych na przykładzie czeremchy amerykańskiej - Padus serotina oraz dębu czerwonego - Quercus borealis Maxima.

Idziemy dalej pod górę. W dalszym ciągu znajdujemy się w obrębie boru.Teraz odbijamy w lewo, czyli w kierunku północnym. Bór staje się coraz bardziej mieszany.

Stok jest coraz bardziej strony. To pierwsze ze wzgórz.W końcu pojawiają się pierwsze okazałe buki zwyczajne - Fagus sylvatica. W ostrym słońcu widać tylko ich sylwetki.I wreszcie osiągamy szczytową grań. Widać pierwsze skałki.

Czas na zielony przerywnik. Zerkamy pod nogi i oglądamy młodą konwalijkę dwulistną - Majanthemum bifolium.A jeśli chodzi o skałki to z pewnej odległości widać tylko ich sylwetki.Część skałek to spore kamienie. Tutaj mamy jeden z nich który wrósł w okazałego buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.A teraz będzie akcent grzybowy. Oto jeszcze żywy buk zwyczajny - Fagus sylvatica opanowany przez hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.

Czas przyjrzeć się roślinom porastającym skałki. Oto ciekawa kombinacja. Mniszek - Taraxacum sp. oraz nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Na niemalże pionowej ścianie pojawia się paprotnica krucha - Cystopteris fragilis.Oto widok pobliskiego lasu.Idziemy jeszcze w kierunku północnym. Sporo tutaj okazałych buków zwyczajnych - Fagus sylvatica.

Zeszliśmy nieco w dół i zaczynamy wracać. Po drodze mijamy płaty konwalii majowej - Convallaria majalis.Mijamy kolejne skałki, które skończyły swój żywot jako kamienie.

I znowu konwalia majowa - Convallaria maialis.Ruszamy teraz zdecydowanie w dół aż do drogi biegnącej do Bukowna.Tutaj na skraju lasu rośnie bardzo malowniczo ukształtowana sosna zwyczajna - Pinus sylvvestris.

Z drogi zerkamy w kierunku Mysowej Góry, która miała być kolejnym celem naszego spaceru.Z boku znajduje się instalacja do odsiarczania węgla. Chybiona inwestycja. Ponieważ przejście z tej strony do Mysowej Góry zostało zamknięte, zmieniliśmy nasze plany. A poza tym właśnie zaczęła się fala upałów, przez co wycieczka stała bardzo wyczerpująca fizycznie. Ja jakoś wytrzymywałem, gorzej było z młodzieżą oraz opiekunami.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji