Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-19 Trzebinia - od dworca PKP do sanatorium
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4973
od września 2006

2012.06.21 22:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W Trzebini, nieco na południe od linii kolejowej, nieco w bok od ulicy słowackiego znajduje się placówka, którą ja nazywam "Sanatorium pod Klepsydrą". Tego dnia dawałem wykład dla jej pensjonariuszy. Szedłem tam piechotą, a po drodze trochę się pogubiłem, co oznaczyłem na mapie firmy Compass.Spoglądamy w kierunku wschodnim stojąc na estakadzie.Po zejściu na dół od razu zwracam uwagę na przymiotno białe - Erigeron annuus.W pobliskim zielonym tłumie wyróżniał się wiesiołek dwuletni - Oenothera biennis.

Do celu prowadzi zwykła gruntowa droga.Pomiędzy brzozami brodawkowatymi - Betula pendula usadowiła się wierzbówka kiprzyca - Chamaenerion angustifolium.

Był tutaj także orlik pospolity - Aquilegia vulgaris. Właściwie sądząc po kwiatach jest to wyrzutek z ogrodu.

Tereny wokół są podmokłe, o czym świadczą łany trzciny pospolitej - Phragmites australis.Pomiędzy nimi przepływa uregulowany Pstrużnik.Z roślinności synantropijnej wyróżniał się stulisz Loesela - Sisymbrium Loeselii.Oczywiście jest też wszędobylski podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Na jego baldachach para chrząszczy usiłowała się rozmnażać.

Zbliżamy się teraz do ruiny obiektu kolejowego.Teren jest pomimo piętna cywilizacji w miarę dziki. W ostrym słońcu mój aparat trochę wariował, ale nic to.Jak widać nieużywane torowiska opanowały pięknie kwitnące rośliny. Na początku dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Sporo tutaj także stuliszu Loesela - Sisymbrium Loeselii.

A droga właściwie nie zmienia się.Tym nie mniej trafiają się tutaj lokalne osobliwości florystyczne. Oto traganek pęcherzykowaty - Astragalus cicer.Pomiędzy jego kwiatami polatywał trzmiel rudy - Bombus pasquorum.Idę dalej.Blisko rozwidlenia dróg pojawiły się łany komonicy zwyczajnej - Lotus corniculatus.Oto rozwidlenie dróg.Tutaj dominował żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare. Pomiędzy nim widać wiesiołek dwuletni - Oenothera biennis porażony przez wroślika - Peronospora arthurii.

Jest i przekwitająca lepnica rozdęta - Silene vulgaris.W tym momencie zdecydowałem się pójść w prawo, jak się potem okazało błędnie. Na razie mijamy kolejny ciek przecinający nieużywane bocznice kolejowej.W kolejnym kwietnym tłumie moją uwagę przyciągnął pszonak jastrzębcolistny - Erysimum hieraciifolium.Idę dalej, starając się przyspieszyć.Na poboczu natrafiłem jeszcze na nieco rozbielony kwiat bodziszka błotnego - Geranium palustre.

W tym momencie skończyłem fotografowanie rozpaczliwie poszukując dojścia do "Sanatorium pod Klepsydrą". Jak mi to się udało widać z zamieszczonej na wstępie mapy. Na umówioną porę wykładu zdążyłem.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji