Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-19 Trzebinia - od sanatorium do dworca PKP
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4977
od września 2006

2012.06.22 21:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po wizycie w miejscu, które ja nazywam "Sanatorium pod Klepsydrą" ruszyłem w drogę powrotną, ponownie wybierając gruntową drogę biegnącą na południe od linii kolejowej. Znaczy się teraz ruszam na zachód. Oto mapa firmy Compass.Na początku droga jest szeroka, w miarę wygodna.

Wzdłuż trasy na poboczu usadowiła się nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Na początku lekcja dendrologii. Oto klon jesionolistny - Acer negundo.Nieco dalej była kruszyna pospolita - Frangula alnus.Stosunkowo dużo było tutaj wierzby purpurowej - Salix purpurea.Ciągle rośnie tutaj zdziczały szparag lekarski - Asparagus officinalis.Jest tutaj także topola biała - Populus alba.

Zaczynają się pojawiać pierwsze rośliny ruderalne. Oto maruna bezwonna - Tripleurospermum maritinum ssp. inodorum.Zbliżam się teraz do miejsca gdzie w drodze do sanatorium obserwowałem zbiorowisko ze żmijowcem zwyczajnym - Echium vulgare oraz pszonakiem jastrzębcolistnym - Erysimum hieraciifolium. Na jego kwiatach przebywał modraszek argus.

Teraz rozpocząłem zbieranie grzybów pasożytniczych. Oto wiesiołek dwuletni - Oenothera biennis porażony przez wroślika Peronospora arthurii.Jak przystało na zbliżające się kalendarzowe lato zakwitła już lnica pospolita - Linaria vulgaris.Kolejny żółtek to tylko przytulia właściwa - Galium verum.

W tym tłumie rzeżusznika piaskowego - Cardaminopsis arenosa znalazłem jeden okaz porażony przez Peronospora cardaminopsidis.Teraz będzie coś trywialnego, czyli babka lancetowata - Plantago lanceolata.Dalej idzie wyka czteronasienna - Vicia tetrasperma.Był też, ale w bardzo małej ilości komonicznik skrzydlatostrąkowy - Tetragonolobus maritimus.Oto kolejny wiesiołek dwuletni - Oenothera biennis porażony przez wroślika Peronospora arthurii.A wszystko to było w sąsiedztwie budynku, który z roku na rok popada w ruinę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji