Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-16 Jaworzno, między Cezarówką a Groblami - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#4981
od września 2006

2012.06.22 23:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem w przedwieczornej porze odwiedziłem część kompleksu leśnego znajdującego się na południe od autostrady A4. W pierwszej części będziemy się poruszać w przybliżeniu po tym samym obszarze co wówczas - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/477630.html To będzie Jaworzno. Następnie wkroczymy na terytorium Chrzanowa. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Oto droga graniczna. Na lewo Chrzanów, na prawo Jaworzno.

Zaczynam przyglądać się wybranym gatunkom roślin. Oto firletka poszarpana - Lychnis flos-cuculi.Dalej idzie dzwonek rozpierzchły - Campanula patula.Był też, ale niestety jak dla mnie zdrowy len przeczyszczający - Linum catharticum.Jest i lepnica zwisła - Silene nutans.To było na poboczu drogi. Las, bardzo podmokły jest teraz trudno dostępny.Tym nie mniej uchwyciłem tutaj miętę - Mentha oraz podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Teraz odbijam drogą prostopadłą do autostrady.

Tutaj znalazłem jastrun właściwy - Leucanthemum vulgare.Na kwiatach świerzbnicy polnej - Knautia arvensis przebywała malutka kózka. Prawdopodobnie to łucznik - Stenocorum meridianus.W pobliskim lesie znalazłem rozświetlony zachodzącym słońcem skrzyp leśny - Equisetum sylvaticum.

Z paproci sporo było nerecznicy samczej - Dryopteris filix-mas.Jest też nerecznica krótkoostna - Dryopteris carthusiana.Sporo tutaj świerka pospolitego - Picea abies.I kolejny widok lasu w zachodzącym słońcu.Czas teraz na grzybobranie. Oto Puccinia coronata na kruszynie pospolitej - Frangula alnus. Był tutaj także mączniak - Microsphaera divaricata, ale zdjęcia porażonych liści nie udały się.

Wędruję teraz w kierunku południowym, prawie równolegle do autostrady.

Po bokach występuje sporo świerka pospolitego - Picea abies.Trawiasty trakt doprowadza mnie w końcu do drogi granicznej.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji