bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-07-01 Balin Mały - na tropie ścieżki dydaktycznej - część 2
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#4990
od września 2006

2008-07-01 Balin Mały - na tropie ścieżki dydaktycznej - część 2 #1

2012.06.24 21:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy wędrówkę w osi przyrodniczej ścieżki dydaktycznej prowadzącej z Balina do Chrzanowa. W tym odcinku będzie to trasa oznaczona na mapie firmy Compass kolorem czerwonym.Opuściliśmy uroczysko Sośnica i znaleźliśmy się na polnym przedłużeniu ulicy Myśliwska. Tutaj na krawędzi lasu znajduje się drzewostan z dominacją lipy drobnolistnej - Tilia cordata.

Drzewa zostały tutaj po prostu posadzone. W ich cieniu runo prawie nie istnieje.Wśród drzew znalazłem grzyby. To moim zdaniem borowik ponury - Boletus luridus.

Następnie bardzo szybko opuściłem to miejsce i udałem się na stoki wzgórza Wianek. Tutaj na krawędzi lasu oraz muraw znalazłem lebiodkę pospolitą - Origanum vulgare.

Lebiodka rosła wśród orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum. Kwiaty przywabiały liczne motyle. Tutaj udokumentowałem czerwończyka.Na szczycie wzniesienia znajduje się spory płat wilżyny ciernistej - Ononis spinosa.Wianek to ważny punkt widokowy. Tutaj spoglądam na południe. Kosteczki pośrodku zdjęcia na linii horyzontu to wieżowce na osiedlu Flagówka w Libiążu.

Kolejne szybkie przemieszczenie się. Jestem już w obrębie zabudowy ulicy Wyzwolenia. Pod jednym z domów znalazłem liliowca - Hemerocalis fulva.Jest też kilka przykładów tradycyjnego budownictwa.

Po części to już historia. Trudno jednak zachowywać je w charakterze zabytków.

Tutaj mamy przypadek łączenia kamienia z "hasiem".Następnie bardzo szybko, jako że spieszyłem się do pracy powróciłem do Chrzanowa. Tutaj pomiędzy domami przy ulicy Śląska sfotografowałem wiesiołka czerwonokielichowego - dziś jest to Oenothera glazioviana kiedyś Oenothera erythrosepala. To też historia, ponieważ okolica stała się placem budowy.To miejsce stanowi końcowy odcinek przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji