bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-07-08 Między Krzyżkowicami a Rydułtowami - część 3
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5014
od września 2006

2008-07-08 Między Krzyżkowicami a Rydułtowami - część 3 #1

2012.06.29 18:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy nasz spacer po pograniczu Krzyżkowic oraz Rydułtów. Opuściliśmy tak zwany Czarny Las, formalnie Dąbrowiak i stoimy na ulicy Jesionowej. Na mapie firmy Compass trasę tego fotoreportażu oznaczyłem kolorem jasnoniebieskim. W dwa dni później przechodziłem tędy jeszcze raz i wykonałem kilka zdjęć na odcinku oznaczonym kolorem czerwonym.Analizując zdjęcia zauważyłem, że popełniłem drobny błąd. Tutaj jest mapa poprawiona.Wchodzimy na obszar lasu porastającego byłą hałdę. W czasach mojego dzieciństwa była to "łysa góra".

Teraz jest to niezbyt gęsty las.Tu i ówdzie leżą spore fragmenty czerwono-brązowego karbońskiego piaskowca. Zaprzyjaźniony geolog określa, że pochodzą one z warstw porębskich.

Czas jednak na coś konkretnego, botanicznego. Oto dzwonek jednostronny - Campanula rapunculoides.Jesteśmy teraz na drodze Rybnik - Racibórz. Oto Dom Weselny. Kiedyś znajdował się tutaj stary śląski dom rodziny powiązanej z naszą rodziną.Ruszamy teraz w kierunku zachodnim. Zostało nam około jednego kilometra. Na początku po wyjściu z poza zabudowę i odejściu nieco w bok od głównej drogi, testując możliwości zoom-u aparatu ściągnąłem kościół w Krzyżkowicach.Wolałem jednak skupić się na tym co było bardzo blisko. Oto strojnica baldaszkówka na podagryczniku - Aefgopodium podagraria.

Na kwiatach tego podagrycznika przysiadła muchówka z gatunku Eristalis arbustorum.

Skręcamy teraz na południe, wkraczając ponownie na ulicę Jesionową. Oto widok ogólny zarośli znajdujących się nad ciekiem po prawej, czyli zachodniej stronie drogi.Teraz mamy ich zbliżenie. Sporo rośnie tutaj pokrzywy zwyczajnej.

W tym miejscu na liściu olszy czarnej - Alnus glutinosa odnotowałem i oczywiście pozyskałem do zielnika szpetkę z gatunku Taphrina sadebecki.Wkraczam teraz na obszar śródpolnej enklawy leśnej, którą traktuję jako samodzielną powierzchnię badawczą. Jak widać drzewostan jest mocno przetrzebiony.

Tym razem skupiłem się na niecierpku drobnokwiatowym - Impatiens parviflora porażonym przez rdzę Puccinia Komarovii.

Ogólnie rzecz biorąc ten gatunek inwazyjny zachowuje się tutaj niczym azjatycka horda.Wokół lasu uprawia się rzepak.Pomiędzy nim pojawia się fiołek polny - Viola arvensis. Oto portret tego gatunku.Na skraju lasu, zwanego Pańskim lub Dworskim rośnie ostrożeń polny - Cirsium arvense. Nektar z jego kwiatów spija latolistek cytrynek.

Po chwili na tej samej roślinie przyłapałem letnią formę rusałki kratkowca.Tuż przed opuszczeniem lasu, czyli na krótko przed wyjściem na drogę Rybnik - Racibórz natrafiliśmy jeszcze na przeziernika osowca. W sumie to bardzo rzadko spotykany gatunek.Dziesiątego lipca musiałem być już w Chrzanowie, oczywiście w godzinach popołudniowych. Dlatego rano poszliśmy na skróty do Rydułtów aby zdążyć na autobus do Katowic. Teraz znajdujemy się na trasie oznaczonej kolorem czerwonym. Aby nie zmuszać do powracania na początek wątku wstawię tę mapkę jeszcze raz.Niestety, skraj lasu przyległy do drogi pełni rolę lokalnego wysypiska śmieci.Oto rzut oka na południowo-wschodnią odnogę Czarnego Lasu, czyli Dąbrowiaka.Inne wysypisko na skraju lasu położonego po lewej stronie drogi już uległo częściowej samoistnej rekultywacji.Zbliżam się do zabudowy Krzyżkowic. Tym nie mniej wolę zerknąć wstecz.Będąc już w obrębie zabudowy kolejny raz ściągam sobie zoom-em kościół w Krzyżkowicach.Oto ostatnie zdjęcie wykonane na granicy Krzyżkowic oraz Rydułtów. Podziwiamy spore skupisko jemioły - Viscum album.W niecałe trzy godziny później byłem już w Katowicach.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji