bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-07-09 Od Rzuchowa do Pstrążnej
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5031
od września 2006

2008-07-09 Od Rzuchowa do Pstrążnej #1

2012.07.01 07:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ponownie zapraszam w swoje strony rodzinne. Tym razem będziemy się poruszać po obszarze gminy Kornowac, w dużym uproszczeniu w pół drogi pomiędzy Rybnikiem a Raciborzem, na północ od drogi łączącej te miasta. Oto mapa firmy Compass przedstawiająca tę sytuację.Opuściliśmy las, i udajemy się na drogę biegnącą grzbietem wzniesienia. Zbierały się czarne chmury, ale nie powstrzymało to nas przez pójściem dalej.Z kwietnego i zielonego tłumu wybrałem sałatę kompasową - Lactuca serriola.

Po dodarciu na kulminację wzniesienia obejrzeliśmy gruszę dziką - Pyrus pyraster. Od zawsze rosła tutaj jakaś grusza, ale nie jestem pewien, czy to to samo drzewo, które pamiętam z dzieciństwa.Nieco dalej napotkaliśmy robinię akacjową - Robinia pseudoacacia opanowaną przez jemiołę - Viscum album.Na terenie tego gospodarstwa wciąż rośnie kwitnący i owocujący bluszcz pospolity - Hedera helix. Stanowisko to opublikowałem w czasopiśmie Chrońmy Przyrodę Ojczystą po 1983 roku.

Tak teraz wygląda dom, którym mieszkała właścicielka tego gospodarstwa.

Idąc dalej mijamy kolejny dom o podobnej architekturze.Chociaż zgromadziły się chmury trochę pospieszyliśmy. Po dotarciu w rejon stawu rozpocząłem fotografowanie kościoła w Pstrążnej. Oto pierwszy widok.Po kilkudziesięciu metrach widzimy go tak.Teraz oglądamy go z dziedzińca.Świątyni patronuje św. Mikołaj. Oto jego przedstawienie.Oczywiście musiałem się dobrze przyjrzeć na jakiego kamienia użyto do podmurówki. Wygląda, że jest nim piaskowiec karboński z warstw porębskich. Coś takiego wydobywano w pobliskich Rydułtowach.Wokół kościoła rozciąga się cmentarz. Przed głównym wejściem spoczywają proboszczowie. Oto najstarszy z pochówków.

Na zewnętrznych ścianach kościoła znajduje się szereg malowideł. Oto św. Krzysztof.Dalej idzie św, Agnieszka, męczennica i dziewica, Rzymianka.Oto kolejne widoki. Tak wygląda kościół od strony wschodniej oraz południowej. Nadciągające czarne chmury nadały tym zdjęciom specyficznego klimatu.

Zanim zaczęło się oberwanie chmury sfotografowałem jeszcze dwa malowidła z południowej ściany.

Reasumując, jeśli chodzi o powrót do domu, nie uszło nam to na sucho.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji