Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-09 Zwierzyniec Tenczyński - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5037
od września 2006

2012.07.01 21:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszamy teraz na zwiedzanie lasu Zwierzyniec Tenczyński. Skoro brama zwierzyńca znajduje się w osi drogi Tenczynek - Kopce biegnącej na wschód od kamieniołomu w Niedźwiedziej Górze to trzeba przyjąć, że Zwierzyńcem Tenczyńskim jest cały kompleks leśny. Tedy zerkamy na mapę firmy Compass. W tym odcinku trasą oznaczoną kolorem jasnoszarym udajemy się w kierunku wzgórza Porąbka.Na początku widok ogólny bardzo młodego lasu oraz pobocze drogi wiodącej w kierunku południowym.

W tej partii drzewostanu w runie panuje podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Ponadto na poboczu zauważyłem karbieniec pospolity - Lycopus europaeus.Odbijamy teraz w kierunku wschodnim. Po prostu wybraliśmy czerwony szlak.Na narożniku szlaku trafiło się skupisko bzu hebdu - Sambucus ebulus.Większe przestrzenie zajmuje w tej okolicy niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.Dotarliśmy do niewielkiego cieku. Tutaj rządzi tojeść pospolita - Lysimachia vulgaris.Całość ubarwia delikatnymi kwiatami niezapominajka błotna - Myosotis palustris.Pomiędzy nią zaczyna się rozrastać lepiężnik różowy - Petasites officinalis.Przechodzimy do fragmentu starszego drzewostanu i docieramy do linii kolejowej.

W tej okolicy oglądamy spory płat trybuli leśnej - Anthriscus sylvestris.Za torami runo lasu jest dość ubogie.Tutaj znalazłem między innymi szczawik zajęczy - Oxalis acetosella.Teraz pojawia się sporo paproci. Dominuje wietlica samicza - Athyrium filix-femina.W miejscach prześwietlonych pojawia się nieco więcej zieleni. Tutaj jest to turzyca - Carex.Bliżej drogi pojawił się czyściec leśny - Stachys sylvatica.Teraz przyjrzyjmy się turzycy odległokłosej - Carex remota. Ponieważ w naszym atlasie honorujemy tę nazwę, pozostanę przy niej, chociaż inni używają jeszcze nazwy Carex distans. Prawdopodobnie to on tworzył zielony łan oglądany przed czyśćcem.

Ponadto była tutaj kosmatka owłosiona - Luzula pilosa.Idziemy dalej rozglądając się pobieżnie.

Będąc w przybliżeniu w połowie trasy znajdujemy kolejny łan wietlicy samiczej - Athyrium filix-femina.Nowością jak dla mnie była kolejna roślina. Podejrzewałem, że to jakaś trawa a dokładniej kłosówka miękka. Po konsultacji okazało się że to kosmatka gajowa - Luzula luzuloides, dawniej Luzula nemorosa.Idziemy dalej. Początkowo gęsty las przechodzi w porębę.

Tutaj znowu znaleźliśmy większy płat niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora.Koniec tego odcinka naszej wędrówki znajduje się w okolicy samotnego buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.Po drodze mijamy płat kwitnącego czyśćca leśnego - Stachys sylvatica.Jest tutaj jeszcze turzyca leśna - Carex sylvatica.Kończymy ten odcinek spojrzeniem na sąg drewna bukowego. Zapewne spełni się on w roli paliwa ekologicznego.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji