Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-09 Zwierzyniec Tenczyński - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5040
od września 2006

2012.07.01 23:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnej części naszego spaceru po lesie Zwierzyniec Tenczyński idziemy odcinkiem czerwonego szlaku biegnącego przez wzgórze Porąbka. Na mapie firmy Compass ten odcinek oznaczyłem kolorem niebieskim.Trasa jest dość stroma. Po lewej stronie mamy buczynę, po prawej porębę.W cieniu drzew dominuje wietlica samicza - Athyrium filix-femina.Jest tutaj także lepiężnik biały - Petasites albus.A teraz zamieszczam zbliżenie liścia wietlicy samiczej - Athyrium filix-femina.Idąc w kierunku szczytu zerkamy w dół stoku.Natomiast będąc na szlaku zwracam uwagę na ładną trawę, którą jest perłówka zwisła - Melica nutans.Na szczycie las jest stosunkowo gęsty. Ciekawe, jak długo ostanie się ten starodrzew.

Schodzimy teraz w dół.Dopiero teraz w runie lasu pojawia się orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Na drzewach widzimy znaki szlaku oraz informację o tym, że poruszamy się po obszarze zamkniętej kopalni.Teraz po raz pierwszy podczas tego spaceru spotykamy tojeść gajową - Lysimachia nemorum.

Oto kolejny widok lasu jako takiego.Następnym gatunkiem, któremu poświęciliśmy nieco więcej czasu był czosnaczek pospolity - Alliaria petiolata.Droga dość szybko zbiega w dół.

Szlak skręca, my też.Teraz napotkaliśmy nowy nawet dla mnie gatunek. Po krótkiej lekturze W. Szafera oraz sprawdzeniu kilku innych źródeł doszedłem do wniosku, że jest to rzeżucha niecierpkowa - Cardamine impatiens. Gwoli ciekawości otacza ją niecierpek drobnokwiatowy - impatiens parviflora. Ponieważ było to dla mnie coś nowego, nie żałowałem karty pamięci swojego aparatu.

Ruszamy dalej. Droga jest szeroka, ale błotnista.

Po drodze typowy ze znanych nieco wcześniej widoków.Przed końcem tego odcinka na pniaku po świerku pospolitym - Picea abies znajdujemy pniarka obrzeżonego - Fomitopsis pinicola.Tuż obok na ścieżce pojawił się pochwiak okazały - Volvariella speciosa.

Oto końcowy odcinek tej trasy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji