bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-07-12 Krzeszowice - migawki z parku
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5052
od września 2006

2008-07-12 Krzeszowice - migawki z parku #1

2012.07.05 08:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ponieważ dopiero co wstawiłem bieżące fotoreportaże pokazujące tutejszy sławny park, pora było stawić wątek archiwalny, pokazujący, że tutaj nic się właściwie nie dzieje. Tym razem pójdziemy od południa na północ, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na początek oczywiście mapa firmy Compass.Główna ścieżka jest w tej okolicy wyłożona drobną miękińską kostką porfirową.Idziemy przed siebie mijając mostek nad suchą doliną.

Oto szczepiony buk zwyczajny - Fagus sylvatica w odmianie purpurowej. Jak widać jego podkładka była wolno rosnącą.

Teraz w drzewostanie wyróżniają się w centrum jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Po bokach znajdują się klony zwyczajne - Acer platanoides.Przyjrzyjmy się teraz lepiej korze pnia tego jesionu oraz jego koronie

Teraz ważna jest gra światła w gałęziach klonu zwyczajnego.A to kolejna, często dokumentowana osobliwość dendrologiczna, czyli buk zwyczajny - Fagus sylvatica Pendula.

A teraz będzie surmia zwyczajna - Catalpa bignonioides.Następnie zapraszam na dłuższą sesję z dębem bezszypułkowym - Quercus petraea "Mespilifolia.A to już dąb błotny - Quercus palustris,

Oto pierwszy rzut oka na pałac.Już wówczas z boku stał głaz na którym umieszczono pamiątkową tablicę.Pałac od frontu nie wyglądał najlepiej, ale teraz jest jeszcze gorzej.Szybko odwracamy wzrok i podziwiamy powojnik pnący - Clematis vitalba.Na jego kwiatach przysiadł motyl przestrojnik jurtina.Kolejna ważna osobliwość dendrologiczna to miłorząb japoński - Ginkgo biloba.

Bardzo szybko poszliśmy północną krawędzią w dół stoku aby zobaczyć co porabia tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera. Tym razem miał już zawiązane owoce.

Kończymy wizytę podziwiając okazałe platany klonolistne - Platanus acerifolia przy północno-wschodniej krawędzi parku.

Zatem oglądając ten wątek i dwa współczesne oraz kilka innych wstawionych w międzyczasie można zauważyć, że tu nie zachodzą większe zmiany.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji