Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-27 Mysłowice - miejskie kontrasty
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5054
od września 2006

2012.07.06 08:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia zasadniczo wybierałem się do Sosnowca, ale po drodze odwiedziłem Muzeum miejskie, wciąż tkwiące kątem u strażaków. Oczywiście poszedłem doń piechotą intensywnie fotografując. Na początku mapa firmy Compass. Trasa tego fotoreportażu jest oznaczona kolorem jasnoniebieskim.W dużym uproszczeniu wędrujemy po środkowej części tego terenu - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/455643.html. Zaczynamy od szpitala przy ulicy Szpitalnej.Następnie bardzo szybko przeszedłem na drugą stronę ulicy gdzie znajdują się intrygujące zarośla. Z traw jak mi się wydaje występuje tutaj Poa nemoralis.

Bardziej fotogeniczny jest kurzyślad polny - Anagalis arvensis.

Jest też sporo zieleni. Dominuje podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria. Widać także siewkę dębu czerwonego - Quercus borealis Maxima oraz klonu zwyczajnego - Acer platanoides.Na chmielu - Humulus lupulus przycupnęła biedronka - Harmonia axyridis.

Są także grzyby. Oto Protomyces macrosporus na liściach podagrycznika - Aegopodium podagraria.Wkraczam teraz na obszar blokowiska. Na początek klon zwyczajny - Acer platanoides w formie bardzo wysokiego krzewu.

Jest tutaj także robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.W sumie na pierwszy rzut oka trudno spodziewać się tutaj osobliwości botanicznych oraz mykologicznych.

Ale najważniejsze są grzyby. Oto mączniak - Erysiphe depressa porażający łopian pajęczynowaty - Arctium tomentosum.Dalej idzie Albugo candida na stuliszu lekarskim - Sisymbrium officinale.Stulisz lekarski - Sisymbrium officinale był tutaj w wielkiej ilości, ale nie udało mi się na nim znaleźć Peronospora sisymbrii-officinalis.Na szczęście było coś innego. Oto wilczomlecz ogrodowy - Euphorbia peplus porażony przez Melampsora euphorbiae.

Jest tutaj także kilka małych domów. Tutaj w ogrodzie zauważyłem perukowiec podolski - Cotinus coggyria.

Wracamy na blokowisko.Niestety jak dla mnie zdrowe były nagietki - Calendula officinalis.Zdrowy był jeszcze pszonak drobnokwiatowy - Erysimum cheiranthoides oraz wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia.

Nawet w takim miejscu nie było niczego godnego mojego grzybowego zielnika.Zbliżam się teraz do ulicy Słupeckiej na fragmencie muru usadowiły się brzozy brodawkowate - Betula pendula.

Nieco dalej przy tej ulicy natrafiłem na spory łan zdrowej komosy białej - Chenopodium album.Zdrowa była także żółtlica drobnokwiatowa - Galinsoga parviflora.

Idziemy dalej mijając starszą zabudowę.Tutaj mijamy kolejny łan komosy białej - Chenopodium album. Wbrew pozorom i ona nie była chora.A to już żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.Kończę ten odcinek po dojściu do ulicy Oświęcimskiej.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji