Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-27 Sosnowiec - przez park do Zamku Sieleckiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5066
od września 2006

2012.07.08 18:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dwa late temu odwiedziliśmy Sosnowiec. Wówczas powstały cztery fotoreportaże. W czwartym, czyli w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/327029.html - prezentowałem uroki Parku Sieleckiego. Tym razem w przybliżeniu przeszedłem podobną trasę. Na początku mapa firmy Compass, gdzie trasa tego fotoreportażu jest oznaczona kolorem zielonym.Oto widok głównej drogi biegnącej po zachodniej krawędzi parku, który bardzo, bardzo dawno temu był tylko ogródkiem przydomowym hrabiego Renarda. Obecnie jest to ulica 3 Maja.Nie tak dawno, dawno temu, ale jednak w odległym PRL-u postawiono tutaj Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Oto plac po nim.

Teraz stoi tutaj znacznie mniejszy pomnik.Droga do niego jest wybrukowana głazami narzutowymi.Ruszamy w kierunku Czarnej Przemszy. Po drodze mijamy owocujący złotokap zwyczajny - Laburnum anaguroides.Drzewem dominującym nad Brynicą jest wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis". Te drzewa będą się dość często przewijać przez ten i dwa pozostałe wątki.Przechodzimy przez mostek, na którym znajdują się dowody na obecność dzikich plemion.Zasłona gałązek wierzby to najlepszy komentarz do tej sytuacji.Woda w Czarnej Przemszy jest przeźroczysta, chociaż zważywszy na bogactwo zielenic, jej czystość jest pozorna.

Przechodzimy na lewy brzeg rzeki. Ten słupek oznakowała inna horda barbarzyńców.Park niczego sobie.Popatrzmy pod nogi. Oto bniec biały - Melandrium album opanowany przez głownię Microbotryum violaceum.Z drzew jest tutaj między innymi klon jawor - Acer pseudoplatanus.Jest tutaj także sporo klonu srebrzystego - Acer saccharinum.W parku pojawiła się rampa. Cóż niby obiekt zabytkowy, ale bez przesady.Idziemy dalej. Oto mocno okaleczony klon zwyczajny - Acer platanoides.Jesteśmy już blisko zamku. Tutaj na skarpie rośnie szczaw zwyczajny - Rumex acetosa.Idziemy dalej. Teraz pomiędzy zabudowaniami pływalni widać sylwetkę kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP.W tej okolicy w drzewostanie zaznacza się spory udział wiązu szypułkowego - Ulmus laevis.Na płocie wije się powój polny - Convolvulus arvensis.Teraz będzie chwila dla plastyków. To spora galeria o temacie ekologicznym.Wracając do roślin przyjrzyjmy się kolejnemu powojowi polnemu - Convolvulus arvensis.Na dziedzińcu Zamku Sieleckiego ponownie sfotografowałem kamień z kociołkami wirowymi.Tuż przed zamkiem stoi baszta z byłego ogrodzenia parku, znaczy się ogródka przydomowego hrabiego Renarda.

Na zakończenie tego odcinka obejrzyjmy sobie jeszcze początek ekologicznego malowidła. Kiedy zacząłem je fotografować to tę część zasłaniał parkujący samochód.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji