Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-27 Sosnowiec - z biegiem Czarnej Przemszy - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5069
od września 2006

2012.07.08 23:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnych dwu fotoreportażach pokaże, co znalazłem wędrując wzdłuż lewego brzegu Czarnej Przemszy począwszy od okolicy Zamku Sieleckiego i pływalni po rejon ulicy 1 Maja. W tym odcinku będzie to trasa oznaczona na mapie firmy Compass kolorem żółtym.Na początku zarośla w których znaczącą rolę odgrywa wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.Pod nogami zobaczymy wilczomlecz ogrodowy - Euphorbia peplus.Idę teraz w stronę rzeki.Jednak zanim tam dojdziemy proponuję przyjrzeć się żółtlicy drobnokwiatowej - Galinsoga parviflora.

Jest tutaj także żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.Większe połacie zajmuje tutaj podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Bieg rzeki wyznaczają wierzby białe w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Na samym brzegu rzeki rośnie bniec biały - Melandrium album.Dalej wyróżniają się rdest ptasi - Polygonum aviculare oraz gwiazdnica pospolita - Stellaria media.W tym synantropijnym towarzystwie jest jeszcze stulisz lekarski - Sisymbrium officinale.Kolejne zielone bractwo to bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea z domieszką pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica. Oczywiście widać jeszcze jeden liść mniszka - Taraxacum sp. sp.A to już sam brzeg rzeki. Na początku podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria skomponowany z kurtyną liści wierzby białej w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis". Potem wierzba jako taka.

Moją uwagę przykuła ta balustrada. Opierając się o nią zerknąłem na rzekę.

Kiedy zszedłem na dół widok był zachwycający inaczej.Tak wygląda w tej okolicy Czarna Przemsza.Zarówno powyżej, jak i poniżej tego poważnego lewobrzeżnego dopływu w nurcie rozwija się bujne życie, co świadczyło by o tym, że woda w rzece jest bogata w substancje odżywcze.

Równolegle do ścieku znajduje się ciek, którym do Czarnej Przemszy wpada woda bogata w związki żelaza.Najlepiej widać to, gdy spoglądamy na ten kanał odgórnie.Odchodzę dość szybko na południe. Teraz mijam topolę berlińską - Populus x berolinensis.

Nieco dalej nad rzeką pojawił się orzech włoski - Juglans regia.Oto kolejny fragment bujnej roślinności. Nad zielony tłum wybija się stulisz Loesela - Sisymbrium Loeselii.

Na drugim brzegu rządzi rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica.Jestem teraz w okolicy mostku, który przekroczyłem w drodze do Zamku sieleckiego.Za mostkiem oglądamy kolejny zielony tłum ponad który wybija się stulisz Loesela - Sisymbrium Loeselii.

Oto ostatnie dwa typowe dla tej okolicy widoki.

Oczywiście dla tego fotoreportażu nie ma to większego znaczenia, ale wędrówkę żółtą trasą ukończyłem tam, gdzie na mapie znajduje się postawa korony dużego pomnikowego drzewa. Wersja poprawiona będzie do obejrzenia a drugiej części tego fotoreportażu.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 08.lipca.2012)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 08.lipca.2012)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 08.lipca.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji