Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-06-27 Sosnowiec - z biegiem Czarnej Przemszy - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5071
od września 2006

2012.07.09 18:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy w dalszym ciągu z biegiem Czarnej Przemszy. Oto nieznacznie zmodyfikowana mapka przebytej okolicy. W poprzednim odcinku zbyt daleko pociągnąłem żółtą kreskę. Tak to teraz wygląda na mapie firmy Compass.Teraz nad rzeką mijamy brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Nieopodal na pokrzywach zwyczajnych - Urtica dioica ścieliły się jasne nitki.Przyjrzałem im się dokładnie. Okazało się, że to kanianka pospolita - Cucusta europaea. Oto dłuższa sesja fotograficzna z jej udziałem.

Po przejściu kilkunastu metrów natrafiłem na złamaną wierzbę białą - Salix alba "Tristis", której spory konar wpadł do rzeki.Kolejną ciekawostką dendrologiczną był ajlant bożodrzew - Ailanthus altissima. Właśnie przypadła pełnia jego kwitnienia.

Było też coś z grzybów. Oto śnieguliczka biała - Symphoricarpus albus porażona przez mączniaka Erysiphe symphoricarpi.Najważniejszym drzewem w tej okolicy jest pomnikowa topola.

Określiłem ten gatunek jako topolę późną - Populus x canadensis "Serotina".

Prawdopodobnie to drzewo długo nie postoi, ale w tym wypadku konieczna jest raczej opieka paliatywna zamiast eutanazji.Mijamy kolejną wierzbę płaczącą - Salix alba "Tristis".W końcu doszedłem do miejsca, gdzie baszta wyznacza granicę ogródka przydomowego hrabiego Renarda.

Od tego miejsca aż do ulicy Parkowa króluje wierzba płacząca - Salix alba "Tristis".Przeszedłem na drugą stronę ulicy Parkowa i poszedłem dalej lewym brzegiem Czarnej Przemszy.

Na razie nic się specjalnie nie zmienia. Oczywiście da się zauważyć zwiększoną ilość traw w nurcie rzeki.

Mijam kolejny mostek ozdobiony przez rozświetlone zachodzącym słońcem wierzby płaczące - Salix alba "Tristis". Niektóre z nich mają bardzo dziwne kształty.Idziemy dalej. Zieleń na brzegach jest bardzo bujna. W tej okolicy dominuje rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica.Towarzyszy mu chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.To jest ostatnie zdjęcie. W dalszym ciągu nad Czarną Przemszą bez zmian.Po pewnym czasie zorientowałem się, że rozminąłem się z dworcem autobusowym. A dotarłem niemalże do ulicy 1 Maja. Tedy zgodnie ze wskazówkami mieszkańców zawróciłem, znalazłem dworzec autobusowy. Tutaj okazało się, że na coś do Jaworzna nie mam szans i dlatego udałem się przed dworzec kolejowy, skąd dotarłem autobusem do Mysłowic a następnie minibusem do Chrzanowa. To była długa wyprawa, ale jestem bardzo zadowolony z jej wyników.

#15941
od września 2006

2018.03.16 20:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powinno być Cuscuta europaea zamiast Cucusta europaea
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji