Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-07-10 Gdzieś w Siemianowicach - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5097
od września 2006

2012.07.14 16:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tedy stoimy przy północno-zachodnim skraju hałdy. Dostępu do wnętrza broni dość gęsty ekoton. Na początku przekraczamy nieco powalony jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Jest także nieokreślone drzewo o silnie wygiętym pniu. Znaczy się mam takie uczucie, że to wierzba iwa - Salix caprea, ale nie ma 100% pewności.Dno drzewostanu oraz liczne drzewa pokrywa zwartym kobiercem powojnik pnący - Clematis vitalba.

W sumie jest tutaj dość ciasno.Jest między innymi kilka okazałych brzóz brodawkowatych - Betula pendula oraz topoli osiki - Populus tremula.Na dnie lasu znajdują się nieliczne maliny - Rubus ideaus.Teraz wkraczamy w królestwo robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Stok hałdy jest bardzo stromy. W tej części drzewostanu wyróżnia się okazały klon jawor - Acer pseudoplatanus.

Oto kolejne trzy drzewa tego gatunku.A nad głowami mamy gęstwę liści skutecznie zaciemniających obraz.Za to pod nogami pojawiła się poziomka pospolita - Fragaria vesca.I znowu partia drzewostanu z dominującą robinią akacjową.Jest także klon zwyczajny - Acer platanoides.Zerkamy ponownie w górę.Wyszliśmy teraz na drogę, którą przemierzaliśmy w pierwszej części naszego spaceru. Za chwilę ją przekroczymy.Na razie zwracam uwagę na obfitość poziomki pospolitej - Fragaria vesca.Jest oczywiście winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus quinquefolia.Oto kolejny rzut oka w korony drzew.W gęstwie lasu skrywał się niepozorny głóg odgiętodziałkowy - Crataegus rhipidophylla.Ponownie zerkamy w korony drzew. Teraz wyraźnie widać klon zwyczajny - Acer platanoides.Ciekawie w analogicznym ujęciu wygląda topola osika - Populus tremula.A to jest prawdopodobnie najstarsza brzoza brodawkowata - Betula pendula w tym lesie.Jesteśmy ponownie na drodze w sąsiedztwie oglądanej w pierwszym odcinku kaliny koralowej - Viburnum opulus.Aż trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób na bardzo jałowym podłożu wyrosło takie zbiorowisko drzew z bujnym podszytem.

Charakter podłoża wyraźnie widać na drodze.A teraz odpowiedź na najważniejsze pytanie. Co powstanie tutaj post mortem. Otóż jest już zgoda na wybudowanie w tym miejscu kompostowni odpadów komunalnych. Kolejny absurd polega na tym, że inwestor odkupił ten teren od kogoś, kto miał już zgodę na wycinkę tych drzew, ale nowy właściciel musi przejść całą procedurę od początku. Dlatego tym bardziej na usta ciśnie się hasło - stultus legem, sed legem, czyli durne prawo, ale prawo.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji