bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-07-12 Między Paryżem a Psarami
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5098
od września 2006

2008-07-12 Między Paryżem a Psarami #1

2012.07.14 22:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/494873.html - pokazywałem jak skończyła się wycieczka, której początek przedstawię teraz. Znaczy się cofam się o nieco ponad cztery lata. Startujemy w Paryżu. Na początku mapa firmy Compass z trasą tego odcinka.Paryż pokazywałem już w wielu wątkach. Tym razem była to okoliczność szczególna. Dopiero co opisałem szlak turystyczny i próbowałem go przejść na pamięć. Nie poszło tak jak sobie to wymarzyłem, ale o tym za chwilę. Fotoreportaż zaczynam po przejściu samego Paryża. Jest to odcinek oznaczony kolorem czerwonym. Oto ostatni dom przed kompleksem leśnym.Tuż przed lasem na otwartej przestrzeni dominuje wierzbówka kiprzyca - Chamaenerion angustifolium.Po kilkudziesięciu krokach w obrębie lasu napotykamy skupisko kokoryczki okółkowej - Polygonatum verticillatum.

Wyraźnym czerwonym akcentem był dziki bez koralowy - Sambucus racemosa.W tym samym czasie w runie lasu kwitł jeszcze posłonek rozesłany - Helianthemum nummularium.Przy końcu tego odcinka znajdują się dwa byłe stawy osadowe. Na jednym z nich znajduje się obecnie boisko.

Następnie bardzo szybko przeszliśmy dalej. Zaczynamy odcinek drugi obejmujący miejsce, gdzie droga leśna przecina głęboką dolinę. Tutaj znajdują się okazałe sosny zwyczajne - Pinus sylvestris z których jedna jest martwa.W runie lasu dominuje orlica pospolita - Pteridium aquilinum.W tej okolicy mijamy kolejne skupisko kokoryczki okółkowej - Polygonatum verticillatum. Te okazy zdobią niedojrzałe owoce.

Z innych obiektów trzeba zauważyć byłe hałdy, zawierające skałę pozbawioną kruszców. Jak widać bardzo dobrze czują się tutaj sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.

Zerkamy teraz w głąb wąskiego w tej okolicy wąwozu.Poza tym widać, że kokoryczka okółkowa - Polygonatum verticillatum ma się tutaj bardzo dobrze.Zerkam teraz w kierunku północno-wschodnim. Tutaj na skraju wąwozu rosną charakterystyczne buki zwyczajne - Fagus sylvatica.Tym sposobem opuszczam odcinek drugi i bardzo szybko przechodzę do odcinka trzeciego. Na początku idziemy fragmentem boru mieszanego.Następnie wkraczamy na teren buczyny, gdzie znajdują się warpie. Część z nich tak jak ten pełni rolę koszy na śmieci. Tę sytuację można skwitować hasłem - Bo siding się znudził.Jest jeszcze wiele dziur do zapełnienia.W właśnie w tej okolicy się pogubiłem. Zrobiłem dokładnie tak jak ostrzegałem czytelników i użytkowników mojego przewodnika. Zamiast w buczynie skręcić raptownie na południe aby znaleźć się na skraju lasu poszedłem na zachód. W tym momencie nie miałem głowy do fotografowania. Bardzo się zdziwiłem, kiedy w końcu trafiłem na drogę Trzebinia - Olkusz gdzie znajduje się charakterystyczny betonowy krzyż postawiony na pamiątkę 1900-lecia śmierci Zbawiciela.

Ponieważ bus którym podróżowaliśmy czekał na nas w Psarach musieliśmy tam dojść. Po kilkudziesięciu metrach w lesie znaleźliśmy instalację zatytułowaną pożegnanie z telewizorem.Kolejny punkt to kapliczka na pniu buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.Opuszczamy las. Tutaj pod linią energetyczną znajduje się taka kapliczka.Idąc dalej natrafiliśmy na kolejne piętno cywilizacji.W samej wsi tak jakoś skusiłem się tylko na płynącą tutaj rzeczkę, która składa się na zlewnię Rudawy.Następna część tej wycieczki obejmuje rejon Filipowic, Nowej Góry oraz Miękini.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji