Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-07-17 Balin, co dzieci widziały - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5112
od września 2006

2012.07.17 14:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy nasz krótki spacer po Balinie. Musieliśmy szybciej zakończyć z dwu powodów. Po pierwsze deszcz. Po drugie dzieci przestały chłonąć przekazywane im wiadomości. Na początek oczywiście mapa firmy Compass. Wędrujemy trasą oznaczoną kolorem fioletowym.Wkraczamy do lasu.W drzewostanie dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Warstwę krzewów stanowi czeremcha amerykańska - Padus serotina. Niewielka domieszkę stanowi kruszyna pospolita - Frangula alnus.Tuż przy ścieżce pojawił się niewielki dołek. Trudno powiedzieć czy to warpie. Za małe jak na mój gust. Jego wnętrze zajmuje okazała nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Ruszamy od razu w kierunku zachodnim. Drzewostan jest rzadki i przypomina zaniedbany park.

Bardzo szybko dotarliśmy do miejsca, gdzie znajduje się przystanek numer 12 na przyrodniczej ścieżce dydaktycznej. Tutaj wciąż istnieje charakterystyczne mrowisko zrobione ze szpilek modrzewiowych. W tej okolicy występuje jeszcze lilia złotogłów - Lilum martagon, ale była w stanie niezbyt fotogenicznym.Ruszamy z powrotem. Po drodze mijamy łan konwalii majowej - Convallaria majalis.Teraz mijamy liczne, głębokie warpie. Na ich stokach rośnie mnóstwo przylaszczki pospolitej - Hepatica nobilis.

Znajduje się tutaj także karmnik dla drobnej zwierzyny, głównie kuropatw. Jego stan nie jest najlepszy.

Ponieważ na skraju lasu rozwinął się ekoton z dominacją czeremchy amerykańskiej - Padus serotina poszliśmy lasem aż do dobrej drogi.

Tutaj moją uwagę przykuła okazała nerecznicza szerokolistna - Dryopteris dilatata.Po pewnym czasie stanęliśmy na polnym przedłużeniu ulicy Myśliwskiej. Tutaj muszą się kumulować odcieki z tuczarni a czy świadczy obecność okazałych dzikich bzów czarnych - Sambucus nigra. W ich cieniu dominują okazałe pokrzywy zwyczajne - Urtica dioica.Ze względu na deszcz ruszyliśmy zdecydowanie w drogę powrotną. Od tej chwili panowała swoista atmosfera w które dominowała nuta gnojowicy.Bujna roślinność wzdłuż ogrodzenia tuczarni świadczy o zasobności tutejszej gleby w związki azotu.Z zielonego tłumu wybrałem łopian pajęczynowaty - Arctium tomentosum.Oto kolejne fragmenty zielonego tłumu. Między innymi urozmaica go mak polny - Papaver rhoeas.

Opuszczamy rejon tuczarni.Wchodzimy na teren lasku, który miał pełnić funkcję parku wiejskiego. Tutaj znajdujemy spore płaty niecierpka drobnokwiatowego - Impatiens parviflora.Część drzewostanu jest posadzona tak jakby od linijki, co może sprawiać wrażenie zaniedbanych alejek.Przed opuszczeniem lasu zwróciłem jeszcze uwagę na podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Na zakończenie przy ulicy Lipowa zwróciłem uwagę na typową formę mydlnicy lekarskiej - Saponaria officinalis.Po powrocie do szkoły podałem organizatorom wycieczki adres do tej strony, co może się przełożyć na wzrost liczby odwiedzających nasze forum.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji