Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-07-12 Od Podstoków po Kolonię Leśną, czyli uroki Katarzyny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5122
od września 2006

2012.07.18 22:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po obejrzeniu wyblinów ruszyliśmy dalej. Teraz będzie to odcinek trasy oznaczonej ma mapie firmy Compass kolorem ciemnoniebieskim.Na początku poszliśmy odcinkiem szlaku rowerowego. Po części jest to zarastająca poręba.

Po około pięćdziesięciu metrach las znajduje się po obu stronach drogi. Ma on pewne cechy boru mieszanego.W warstwie niższych drzew znajdziemy klon jawor - Acer pseudoplatanus oraz lipę drobnolistna - Tilia cordata.Był też akcent świąteczny.Z drzew liściastych niestety dominuje tutaj dąb czerwony - Quercus borealis "Maxima".Na razie bez większych ciekawostek - las, jak las.Dotarliśmy teraz do krawędzi lasu odległej nieco od zabudowy. Tutaj wśród drzew znaleźliśmy resztki spalonej opony.

Idziemy teraz skrajem lasu oraz zabudowy. To ciągle są Pogorzyce.Po chwili natrafiliśmy na drzewo z nalotem rudej zielenicy z rodzaju Trentepohlia.Idziemy dalej. Ta droga to ulica Małopolska.

Jesteśmy teraz na torowisku bocznicy kolejowej. Oto macierzanka piaskowa - Thymus serpyllum oraz jakiś kraśnik - Zygaea. Prawdopodobnie jest to Zygaena minos.Idziemy dalej przemierzając ostrożnie torowisko.Bardzo ciekawym gatunkiem była w tym miejscu ożanka pierzastosieczna - Teucrium botrys. Powiem krótko, bardzo dawnośmy się nie widzieli. To było w ostatniej dekadzie dwudziestego wieku.Idziemy dalej.Teraz zdecydowanie odbijamy w kierunku północnym.

W tym momencie zaczynamy wkraczać na trasę przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. To jest Katarzyna, a dokładniej wzgórze na którym niegdyś znajdowała się kopalnia galmanów o tej nazwie.

O tym, że znajdujemy się na dobrej drodze świadczył zakamuflowany w krzakach znak.Teren coraz bardziej się podnosi.Las po lewej stronie drogi został wycięty. Wkrótce będzie tutaj kamieniołom.Po prawej stronie drogi na skraju lasu natrafiamy na dąb bezszypułkowy - Quercus petraea.Kolejną ciekawostką jest pszeniec gajowy - Melampyrum nemorosum.Większe łany tworzy tutaj pajęcznica gałęzista - Anthericum ramosum.Przystajemy na chwilę i zerkamy na zachód. Na horyzoncie widać wieżowce z Osiedla Flagówka w Libiążu.Dla odmiany na skraju lasu pomiędzy konwaliami majowymi - Convallaria majalis pojawiła się lilia złotogłów - Lilium martagon.Docieramy do krawędzi wyrobiska.Zdecydowaliśmy, że pójdziemy dalej przed siebie, schodząc w dół.Mijamy przecinkę.Tutaj także króluje pajęcznica gałęzista - Anthericum ramosum.Po chwili zeszliśmy na dół i ruszyliśmy na zachód. Trakt jest niezbyt interesujący.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji