bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06-30 Chrzanów - migawki ze śródmieścia
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5124
od września 2006

2008-06-30 Chrzanów - migawki ze śródmieścia #1

2012.07.19 13:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym archiwalnym wątku zobaczymy małe co nieco z centrum miasta. W sumie było to pięć miejsc oznaczonych barwnymi kółkami na mapie firmy Compass.Punkt pierwszy to niewielki skwerek przy ulicy Balińskiej. Tutaj dokumentowałem okazały krzew leszczyny - Corylus avellana, który mógł zostać uszkodzony w związku z przygotowaniem placu pod przenoszoną kapliczkę.

Była tutaj uprzednio ścięta leszczyna, która jakoby to powiedzieć wznowiła działalność.Oczywiście całą tę dokumentację musieliśmy przeprowadzić w myśl zasady durne prawo, ale prawo.
Punkt drugi to park miejski, gdzie w kwiecie maku polnego - Papaver rhoeas uwijały się bzygi prążkowane - Episyrphus balteatus.Ten sam gatunek bzyga pojawił się na koszyczku cykorii podróżnika - Cichorium intybus.Punkt trzeci to południowy kraniec ulicy Balińskiej. Tutaj dokumentowałem typowego kielisznika zaroślowego - Calystegia sepium, którego również odwiedzał bzyg prążkowany - Episyrphus balteatus.

Oto zbliżenie okazałych kielichów jego kwiatów.

Nieopodal rósł prawoślaz wysoki - Alcea rosea, zwany także malwą różową.Oto kolejny a zarazem ostatni w tym wątku bzyg prążkowany - Episyrphus balteatus.Przyjrzyjmy się jeszcze wnętrzu dwu kwiatów prawoślazu wysokiego - Alcea rosea.

Punkt czwarty to zachodni skraj ulic Niecała i Piaskowa. Na wstępie na poboczu drogi zwróciłem uwagę na ciekawą kompozycję torebek nasiennych u maku polnego - Papaver rhoeas. Prawdopodobnie to jakaś teratologia.

Dalej idą dwa ujęcia powoju polnego - Convolvulus arvensis.

Oto typowa zabudowa tych ulic,

W punkcie piątym, przy ulicy Sienkiewicza udokumentowałem szczawik rożkowaty - Oxalis corniculata. Obecnie to Oxalis repens.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji