bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06-30 Chrzanów - na północ od Wójtowej Góry
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5130
od września 2006

2008-06-30 Chrzanów - na północ od Wójtowej Góry #1

2012.07.20 13:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części tego fotoreportażu powoli będziemy opuszczać wschodni skraj lasu na Wójtowej Górze. Następnie przemieścimy się na północ od tak zwanej autostrady, gdzie pokręcimy się w rejonie ZGOK-u. Wycieczkę skończymy powracając do ulicy Śląskiej. Obszar objęty tym fotoreportażem jest oznaczony na mapie firmy Compass kolorem niebieskim.Chociaż znajdujemy się w lesie zaczynamy od koniczyny łąkowej - Trifolium pratense.

W obrębie lasu znajdują się zarastające polany, takie jak ta.Także tutaj znalazłem nieco trudnego dla mnie przedstawiciela kózkowatych w sytuacji intymnej. Moim zdaniem jest to Pseudovaldonia livida, ale proszę ten typ traktować z dużą dozą ostrożności.Jak to się powiada płaszczyzną porozumienia był kwiatostan świerzbnicy polnej - Knautia arvensis. Roślina cieszyła się sporym zainteresowanie także wśród motyli. Oto przeplatka atalia - Melitaea athalia do której dołączył kraśnik pięcioplamek.

Przeplatka, a właśiciwie jej gąsienice żywią się naparstnicą - Digitalis, pszeńcem - Melampyrum oraz babką - Plantago. Tych roślin, tak jak tej naparstnicy zwyczajnej - Digitalis grandiflora jest tutaj sporo.

Opuszczając las natrafiamy na wilczomlecz lancetowaty - Euphorbia esula.Po drodze w murawie natrafiłem jeszcze na trzmiela ziemnego, który odwiedzał koszyczek chabra driakiewnika - Centaurea scabiosa.Przekraczamy teraz prawie autostradę. Oto widok na pola po północnej stronie. To zdjęcie jest publikowane w folderze promującym ścieżkę dydaktyczną.Po drugiej stronie napotkałem nostrzyk żółty - Melilotus officinalis.Patrzymy teraz w kierunku północnym. Na pierwszym planie znajduje się zasychająca murawa. Na horyzoncie po prawej stronie widać tak zwany Żydowski Las. Na lewo wyłania się fragment uroczyska Sośnica.Zerkając bardziej w prawo widzimy Żydowski Las oraz zrekultywowaną część wysypiska śmieci, czyli ZGOK-u.Jasne drzewko na pierwszym planie to klon jawor - Acer pseudoplatanus.Pod nogami pojawiło się coś żółtego. To oczywiście tojeść pospolita - Lysimachia vulgaris.Drugim żółtkiem jest dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.

Zerkam teraz w kierunku Uroczyska Sośnica. Pola są opuszczone od co najmniej dwudziestu lat i wciąż nie porosły zwartym drzewostanem.

Wędruję po otwartym terenie. Na początek bzyg prążkowany - Episyrphus balteatus w kwiecie wiesiołka dziwnego - Oenothera paradoxa.

Dalej idzie charakterystyczna lucerna pośrednia - Medicago x varia.Tego zielonkawego chrząszcza lękam się oznaczyć.

Jestem ponownie po południowej stronie tak zwanej autostrady. Tutaj natrafiłem na potężne skupisko naparstnicy zwyczajnej - Digitalis grandiflora.

Przyjrzyjmy się jej bliżej.Była tutaj także dziewanna pospolita - Verbascum nigrum.Na zakończenie nieco więcej uwagi poświęciłem kalekiej biedronce siedmiokropce która przebywała na kwiatostanie dzikiej marchwi - Daucus carota.

#19558
od września 2006

2008-06-30 Chrzanów - na północ od Wójtowej Góry #2

2022.03.12 21:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Chrząszcz oznaczony jako Pseudovadonia livida może nazywać się strangalia czarniawa - Stenurella melanura.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji