Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-07-22 Chrzanów, bardzo mokre Kąty - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5166
od września 2006

2012.07.27 09:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończąc ten spacer przemieszczam się łukiem wzdłuż północnej krawędzi omawianego obszaru. Na mapie firmy Compass trasę tę oznaczyłem kolorem czerwonym.Przy zachodniej krawędzi tego terenu znajdowała się hałda odpadów galmanowych. Teraz znaczna jej część została usunięta. I tutaj jest dość wilgotno. Jedną z oznak tego stanu jest łan topoli białej - Populus alba.

Teren ten jest sukcesywnie przekształcany w strefę przemysłową.Idąc tędy napotykamy wiele roślin raczej sucholubnych. Jedną z nich jest krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Towarzyszy mu marchew zwyczajna - Daucus carota.Teren ten w porównaniu z poprzednimi latami silnie zarósł. Tym nie mniej jakaś ścieżka tutaj jest.

Wśród roślin pojawia się inwazyjny rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica.Teraz ścieżka jest czytelna. Prowadzi ona do szerszej drogi.

Pomiędzy drzewami pojawiają się smętne resztki goździka kartuzka - Dianthus carthusianorum.Jest też driakiew - Scabiosa ochroleucaDalej idzie lepnica rozdęta - Silene vulgarisTeraz znajdujemy się w miejscu, gdzie na mapie zaznaczono niewielki zbiornik wodny. Był on tutaj niemalże od zawsze. Osobiście znaliśmy się tylko, co zrozumiałe przez trzydzieści lat. Woda była w nim nawet podczas największych upałów. Właśnie został zasypany.Krążą słuchy, że i tutaj ma coś zostać wybudowane. Na razie jest to królestwo komosy białej - Chenopodium album.Ma ona dość interesujące towarzystwo. Oto bniec biały - Melandrium albumDalej idzie fiołek polny - Viola arvensis.Widać także kwiatostan rdestówki powojowatej - Fallopia convolvulus.Dość urokliwie prezentuje się niezapominajka polna - Myosotis arvensis.Kolejnym gatunkiem jest rdest plamisty - Polygonum persicaria, któremu towarzyszy wyka drobnokwiatowa - Vicia hirsuta.

Dochodzę do biegnącej tędy ulicy Leśna. Teraz na poboczu spotykam dziewannę firletkową - Verbascum lychnitis.Dalej idzie chaber driakiewnik - Centaurea scabiosa.A to już widok ulicy Leśnej. Na lewo znajdują się tereny byłej kopalni Matylda.Na prawo, za szpalerem brzozy brodawkowatej - Betula pendula znajduje się kompleks sportowy, w tym basen.Przed nami znajduje się ścieżka rowerowa poprowadzona po terenie byłej linii kolejowej.Po obu jej stronach znajdują się tereny podmokłe.Świadczą o tym między innymi bujne łany sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinumW tym zielonym tłumie wyróżniał się dereń świdwa, którego liście przebarwiły się jesiennie.

A to kolejny dowód na podwyższoną wilgotność tego obszaru, czyli wierzba purpurowa - Salix purpurea.Do wiosny w tym miejscu znajdował się wysoki nasyp bocznicy lub górki rozrządowej. Właśnie został, że się tak wyrażę zniknięty.Mniejsza o cel tego przedsięwzięcia. Na razie spoglądam na południe. Jestem przy zachodniej krawędzi wielkiego ogrodu działkowego.

Idziemy teraz dość szybko wzdłuż jego północnej krawędzi.

Jestem teraz w miejscu byłego składu opałowego. Znaczy się zamykam pętlę tego spaceru. Tutaj pozwoliłem sobie sfotografować żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.Pewien kontrast stanowi dla niej lnica pospolita - Linaria vulgaris.

I to by było na tyle. Powiem tylko, że ja jestem w stanie zrozumieć determinację osób i instytucji sprzedających takie tereny pod budownictwo. Dziwię się jednak, że wciąż nie brak osób, które kupują to aby umoczyć się na wiele dziesiątków lat, zadłużywszy się na tę okoliczność.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji