Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-07-23 Mysłowice 1 - sądowy zakątek
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5171
od września 2006

2012.07.27 21:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia odbyłem niezbyt długi spacer po Mysłowicach w celu zdobycia materiałów do kolejnej serii artykułów w tygodniku Co Tydzień. Na początku mapa firmy Compass z podzieloną na cztery części trasą tego przejścia.Zaczynamy trasą oznaczoną kolorem żółtym. Zasadniczo będziemy wędrować w kierunku północnym. Punktem wyjścia będzie kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i otaczającego umierające drzewa.Po południowej stronie ulicy znajduje się gmach sądu, sąsiadujący z więzieniem. Widoczny na zdjęciu zaułek ma wszelkie znamiona cienistego, skalnego wąwozu.W dolnych partiach muru rośnie sporo paproci. Wstępnie oznaczyłem je jako paprotnicę kruchą - Cystopteris fragilis.Zresztą te detale, znaczy się kupki zarodnionośne oraz kłącze nie dały mi innej możliwości.

W szczelinach muru paprociom towarzyszyła żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.Była też konyza kanadyjska - Conyza canadensis.Dalej szedł starzec lepki - Senecio viscosus w towarzystwie brzozy brodawkowanej - Betula pendula.Zielony tłum występował także w szczelinach granitowej kostki brukowej.Opuściłem na chwilę ten zakątek i poszedłem nieco dalej aby sfotografować pewien mural. Jakoś nie zwróciłem uwagi na autora tego dzieła.Za to zauważyłem bylicę pospolitą - Artemisia vulgaris.Wracając ponownie zajrzałem do dopiero co odwiedzonego zakątka. Tym razem zwróciłem uwagę na karmnik rozesłany - Sagina procumbens.Ponadto pod nogami znalazłem kwitnący pszonak drobnokwiatowy - Erysimum cheiranthoides.

W tym momencie zrobiłem sobie dłuższą przerwę, aby zajrzeć do redakcji. To wtedy ustaliliśmy, aby dobrze było zajrzeć do parku zamkowego. Dlatego ponownie jestem w sąsiedztwie kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.Zanim ruszyłem na północ przyjrzałem się umierającemu klonowi jaworowi - Acer pseudoplatanus.To drzewo znajduje się w sąsiedztwie gmachu policji. Tuż obok znajduje się inny egzemplarz tego gatunku w znakomitej kondycji.

W tej okolicy znajduje się drugi, przysłonięty drzewami kościół. Zwyczajowo mówi się o nim Kościół Mariacki. Formalnie znajduje się on p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.Drzewa przed kościołem to morwa biała - Morus alba.

Za ogrodzeniem działki na której znajduje się kościół zauważyłem jastrzębca kosmaczka - Hieracium pilosella.Kwiaty innego osobnika tego gatunku przysłaniał mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceum.Jest też tutaj wyjątkowo niegodny swojej nazwy fiołek trójbarwny - Viola tricolor.Z tego towarzystwa uwieczniłem jeszcze rzeżusznika piaskowego - Cardaminopsis arenosa.Zanim poszedłem dalej zajrzałem jeszcze do wnętrza kościoła. Byłoby grzechem nie skorzystać, skoro do kraty dało się podejść.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 27.lipca.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji