Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-07-23 Mysłowice 2 - na celowniku park zamkowy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5172
od września 2006

2012.07.27 23:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszam dalej w kierunku północnym. Tym nie mniej na początku przypomnienie mapy firmy Compass. Teraz jest to trasa oznaczona kolorem jasnoniebieskim.Na początku fragment zabudowy.Budynek poprzedzają zarośla. Dominuje w nich lilak - Syringa vulgaris sięgający koroną po pierwsze piętro budynku z poprzedniego zdjęcia.Wśród drzew na niewielkim skwerze przed parkiem wyróżnia się jabłoń purpurowa - Malus purpurea.

Park będzie wkrótce rewitalizowany, głównie ze środków unijnych. Na razie jednym z etapów pielęgnacji było wykoszenie zarośli utworzonych przez lilaka - Syringa vulgaris.Teraz w tym miejscu uwidoczniły się siewki klonu zwyczajnego - Acer platanoides oraz odbijające pędy lilaka.To zdarzenie zbulwersowało redakcyjną koleżankę, ale uspokoiłem ją, ponieważ dopóty, dopóki są korzenie lilaki odbiją i mogą być jeszcze piękniejsze. Poza tym w tej okolicy znajduje się sucha brzoza brodawkowata - Betula pendula, której nie ma komu uprzątnąć.Nad tym drzewem nachylają się morwy białe - Morus alba.A to już inne miejsce i kolejny ślad po rzezi krzewów.W parku znajduje się wiele drzew pomników przyrody. Jednym z nich jest ten dąb czerwony - Quercus borealis "Maxima".Idziemy dalej, górą okazałe drzewa, dołem ślady po rzezi krzewów.

Drzewo z poprzedniego zdjęcia to bardzo wyniosły jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Znaczącą grupę drzew stanowi tutaj wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.

A to już inny wiąz szypułkowy - Ulmus laevis. Pomiędzy jego deskowatymi korzeniami usadowił się jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.

Znalazła się także jedna z krzewiastych biogrup. Tę tworzy klon zwyczajny - Acer platanoides oraz śnieguliczka zwyczajna - Symphoricarpos albus.Inną biogrupę utworzyła robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Dotarłem teraz do skarpy przy wschodniej krawędzi parku. Tutaj znajduje się kilka bardzo okazałych drzew. Jednym z nich jest klon zwyczajny - Acer platanoides. Było co podziwiać.Zaczynam powracać w kierunku zachodniej krawędzi.Mijam kolejne pomnikowe drzewa. To także jest dąb czerwony - Quercus borealis "Maxima". Znaczy się mamy poważny problem. Obecnie ten dąb jest traktowany jako gatunek inwazyjny, przez co zasługujący na staranne tępienie. A tu proszę spełnia się w roli pomników przyrody.Zanim opuściłem to miejsce, póki co niezbyt ciekawe pochyliłem się jeszcze nad zmaltretowaną jasnotą białą - Lamium album.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji