bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06-06 Bolęcin - pięć migawek
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5193
od września 2006

2008-06-06 Bolęcin - pięć migawek #1

2012.07.31 10:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia odbyłem lekcję muzealną w terenie z grupą bolęcińskiej młodzieży. Nie fotografowałem zbyt wiele, bo musiałbym się powtarzać, ale dobre i to, jako przyczynek do wiedzy o tej okolicy. Na początek mapa firmy Compass, gdzie zaznaczyłem wszystkie pięć udokumentowanych miejsc.Punkt pierwszy to trawnik przed szkołą podstawową. Tutaj na jakimś selerowatym oplecionym powojem polnym - Convolvulus arvensis rozgościła się strojnica baldaszkówka.Punkt drugi to otoczenie skałki triasowej. Tutaj udokumentowałem kozibród łakowy - Tragopodon pratensis.Samej skałki tego dnia nie fotografowałem. Niewielki fragment wyłania się z lewej strony zdjęcia. Tak wyglądał teren na północ od niej. Na horyzoncie widać zabudowania Trzebini, w tym Osiedle ZWM.Następnie bardzo szybko poszliśmy do lasu położonego na zachód od skałki. Tutaj w punkcie trzecim natrafiliśmy na skupisko dość okazałych świerków pospolitych - Picea abies.Punkt czwarty to kilka miejsc w niecce wyrobiska nieczynnego kamieniołomu Skała Bolęcka. W owym czasie pewien przedsiębiorca czynił przymiarki do wznowienia eksploatacji. Ludność miejscowa, co zrozumiałe rozpoczęła akcję protestacyjną. W owym czasie zauważyłem, że obawiała się utracić doskonałe miejsce do składowania odpadów, co widać na załączonych obrazkach.

Środkowa część najniższego poziomu wyrobiska była słabo zadrzewiona. Dominuje tutaj brzoza brodawkowata - Betula pendula.Tutaj też na poboczu natrafiłem na skupisko porostu. Pozostańmy przy tym, że to tylko jakaś pawężnica - Peltigera. To jedyne zdjęcie tego gatunku z tego miejsca. Ostatecznie nie ważne jak się nazywa, tak czy owak ściśle chroniony.Opuszczając to miejsce udokumentowałem kolejne skupiska śmieci, głównie z kategorii budują, remontują, urządzają.Punkt piąty, to droga położona na północ od lasku w drodze ze Skałki Triasowej. Tutaj bohaterem sesji fotograficznej był samiec jaszczurki zwinki. Na zdjęciach widać, że opijają go kleszcze.

Chociaż przyglądał mu się tłum uczniów a ja, zniżywszy się do jego poziomu operowałem aparatem gad zachował siłę spokoju.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji