bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06-05 Jaworzno, punktowanie Śródmieścia
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5200
od września 2006

2008-06-05 Jaworzno, punktowanie Śródmieścia #1

2012.08.01 22:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia zwiedzałem najbliższe otoczenie centrum miasta oczekując aż zjawi się umówiona osoba, z którą mieliśmy nakręcić krótki przyrodniczy film. W między czasie na obszarze oznaczonym w sumie sześcioma barwnymi kółkami znalazłem kilka interesujących motywów. Tak to przedstawia się na mapie firmy Compass.Startujemy w miejscu oznaczonym niebieskim kółkiem. To po prostu fragment rynku. Tutaj pod jednym z drzew a dokładniej jesionem wyniosłym - Fraxinus excelsior usadowił się dość okazały popłoch pospolity - Onopordon acanthium. Zrobiłem mu solidną sesję fotograficzną i uczyniłem bohaterem artykułu pt. Popłoch na rynku.W sumie kilka ujęć jest dość ciekawych.

Punkt drugi to zielona kropka w rejonie Organistówki i na przyległym poboczu ulicy Sławkowskiej.Na początku mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.

Pod bokiem budynku znajduje się zielona gęstwa w której pierwsze skrzypce gra swoiste trio złożone niegdyś z winobluszczu pięciolistkowego - Parthenocissus quinquefolia (teraz to winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta), bylicy pospolitej - Artemisia vulgaris oraz nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis. Z lewego boku towarzyszy im jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Oto inny fragment otoczenia tego budynku.A to zbliżenie młodego liścia winobluszczu zaroślowego - Parthenocissus inserta.Trzecie miejsce to żółta kropka. Tutaj znajduje się spory klomb. Jego ozdobą była między innymi trzykrotka wirginijska - Tradescantia ×andersoniana.Towarzyszył jej ozdobny bodziszek, prawdopodobnie Geranium x magnificum.Spore połaci klombu zajmuje czyściec wełnisty - Stachys byzantina. Teraz zwróciłem uwagę na tajemnicze wyrośla na spodniej stronie blaszek liściowych. Ma bardzo niepozorne kwiaty, ale kiedy kwitnie przyciąga rzesze owadów. Nieco wcześniej przyłapałem takie towarzystwo i na podstawie zgromadzonego materiału powstał artykuł pt. Bzykanie w czyśćcu.Poza roślinami ozdobnymi były tutaj jeszcze chwasty, a wśród nich owocujący starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.

Teraz znajdujemy się w miejscu wyznaczonym przez czerwoną kropkę. Jest tutaj niewielka otwarta przestrzeń. Pojawiła się na niej ostróżka polna - Consolida regalis.Znalazło się także miejsce dla róży dzikiej - Rosa canina.Tutaj też w sytuacji intymnej przyłapałem ogrodnicę niszczylistkę.Po okolicy latała rośliniarka którą błędnie uznałem za osę - bolicę kolconogą.Nieco spokojniej zachowywał się samotny osobnik ogrodnicy niszczylistki.W między czasie rośliniarka spoczęła na kwiatach podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.

Po chwili przeniosła się na zielony, kosmaty badyl.W tej okolicy zrobiłem sporo zdjęć. Całość kończą mszyce na jabłoni.

Punkt piąty, fioletowa kropka to tylko jedno zdjęcie. Spojrzenie z ulicy Mickiewicza w kierunku okaleczonych jesionów wyniosłych, na szczęście wciąż rosnących w rejonie plebanii.Punkt szósty, ciemnoniebieska kropka to okolica obecnego centrum przesiadkowego. Tutaj skupiłem się na czarnych mszycach z tasznika pospolitego - Capsella bursa-pastoris.#19561
od września 2006

2008-06-05 Jaworzno, punktowanie Śródmieścia #2

2022.03.12 21:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Owad oznaczony jako bolica kolconoga to palik - Tenthredo.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji