bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06-05 Jaworzno, zielona Tarka
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5203
od września 2006

2008-06-05 Jaworzno, zielona Tarka #1

2012.08.02 07:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Nieco na północny-wschód od Dębu a na południe od Jelenia, nieopodal jeleńskiego węzła autostrady znajdują się stawy Belnik. Kiedyś działał tutaj prężny ośrodek wypoczynkowy Tarka. Niestety, to już odległa historia, nawet nieco ponad cztery lata temu. Oto jego lokalizacja na mapie firmy Compass.Fotoreportaż to uboczny produkt powstały podczas kręcenia filmu pod tym samym tytułem. Zdjęcia wykonywałem tylko w osi grobli dzielącej obydwa stawy. Zygzak obejmuje cały plan filmowy. Zaczynamy akcentem grzybowym. Oto czyreń ogniowy - Phellinus igniarius na pniaku po wierzbie kruchej - Salix fragilis.Tuż obok przycupnęła ropucha szara.A to już drugi czyreń ogniowy - Phellinus igniarius z tego pniaka.Następnie na brzegu stawu zwróciłem uwagę na szczaw lancetowaty - Rumex hydrolapathum.W innym pniaku po ściętej wierzbie kruchej - Salix fragilis zamieszkała brzoza brodawkowata - Betula pendula. Pniak pełni także rolę kosza na śmieci.Tego dnia wciąż kwitła robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia, co dawało bardzo ciekawą kolorystycznie kompozycję.Tej rośliny nie jestem już w stanie nazwać.Stawy to dzisiaj łowisko oraz miejsce lęgowe dla wielu gatunków ptaków. Oto pani krzyżówkowa i jej przychówek.

Nieco dalej na liściu pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica przysiadła zagubiona stonka ziemniaczana.A teraz inny pniak po wierzbie kruchej - Salix fragilis i zasiedlająca go brzoza brodawkowata - Betula pendula.Tutaj znalazłem śluzowce. Po długim zastanowieniu stawiam na Fuligo septica var. rufa. Oczywiście o suszku zapomnieć, więcej zdjęć także nie posiadam.

I znowu rośliny. Tutaj dominuje kosaciec żółty - Iris pseudoacorus. Po lewej przycupnęła kupkówka pospolita - Dactylis glomerata. Widać jeszcze trochę pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica oraz przytulii czepnej - Galium aparine.Przyjrzyjmy się bliżej kosaćcowi.Także tę okolicę opanowała strojnica baldaszkówka. Oglądamy ją oddolnie oraz odgórnie.

Na zakończenie proponuję podziwiać malowniczą gąsienicę na kwiatach robinii akacjowej. Dopiero co ustaliłem, że jest to kuprówka złotnica.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji