bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06-03 Trzebinia, tam gdzie były Zakłady Metalurgiczne - część 2
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5223
od września 2006

2008-06-03 Trzebinia, tam gdzie były Zakłady Metalurgiczne - część 2 #1

2012.08.06 06:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Poruszam się dalej po terenie zlikwidowanych Zakładów Metalurgicznych. Teraz wędruję w przybliżeniu w osi czerwonej kreski i w dalszym ciągu z północy na południe. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Na początku bryła szlaki, czyli podłoże z dużą domieszką krzemianów skolonizowane przez skorupiaste porosty. Żółtymi płatami dominuje rodzaj Candelariella.

Bohaterem kolejnej sesji fotograficznej jest powój polny - Convolvulus arvensis.W miejscu bardziej wilgotnym natrafiłem na wierzbę pięciopręcikową - Salix pentandra.

Towarzyszyła jej komonica zwyczajna - Lotus corniculatus.Tak klucząc dotarłem do obiektów przemysłowych.

Jak widać w tej okolicy bardziej zielono jest u podnóża hałdy. Duży komin był w trakcie burzenia.Krajobraz jest prawie górski.Na dole znajduje się rumowisko skalne złożone głównie z gruzu. Tym nie mniej już usadowił się tutaj dąb szypułkowy - Quercus robur.Usiłuję zdobyć lokalne turnie.Po drodze natrafiłem na kolejną, jeszcze młodszą siewkę dębu szypułkowego - Quercus robur.Stok jest jako tako zazieleniony.Są nawet krzewy kruszyny pospolitej - Frangula alnus.

A to już widok ze szczytowej grani w kierunku zachodnim.Na szczycie znajdujemy większe głazy nie zasiedlonej szlaki.Schodząc stokiem południowym, tutaj mapa nie jest dostatecznie szczegółowa, natrafiam na kolejne skupisko kruszyny pospolitej - Frangula alnus.Na jej liściach wypatruję sprzężyka z gatunku podrzut myszaty.Na "podgórskiej równinie" pojawia się łan rezedy żółtej - Reseda lutea.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 06.sierpnia.2012)
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji