bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06-03 Trzebinia, tam gdzie były Zakłady Metalurgiczne - część 3
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5224
od września 2006

2008-06-03 Trzebinia, tam gdzie były Zakłady Metalurgiczne - część 3 #1

2012.08.06 08:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończę swoją samotną wędrówkę po jednym z najbardziej zniszczonych terenów Trzebini. Teraz pokażę dwie mapki firmy Compass. Pierwsza zamieszczona w dwu poprzednich częściach, druga po dokonaniu niewielkiej korekty, ponieważ okazało się, że ze szczytu hałdy zszedłem na południe a nie na północ.

Oto widok na teren zakładów z ulicy biegnącej pomiędzy terenami kolejowymi, byłą już gumownią a hałdą.Na przedpolu hałdy w zielonym tłumie wyróżnia się żmijowiec zwyczajny - Echium vulgare.Pojawiła się też samotna sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Teraz z zachodniego cypla prawie rozebranej hałdy zerkamy na teren zakładu.Ozdobę tej okolicy stanowił jastrun właściwy - Leucanthemum vulgare.Spore połacie zajmuje tutaj rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica.A to już teren zakładu, który zajmował się przetapianiem aluminium. Bardzo podejrzanie wyglądał skład podkładów kolejowych. Czyżby ich termiczna utylizacja była powodem zadymy wspomnianej w drugiej części tego fotoreportażu. Zielenina na pierwszym planie to pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica. W tle widać bylicę pospolitą - Artemisia vulgaris.Zerkam jednak za siebie i ruszam w stronę dworca kolejowego.Teraz na poboczu drogi natrafiam na zarośla z jeżyną popielicą - Rubus caesius.

Pyszni się tutaj także cieciorka pstra - Coronilla varia.A to już koniczyna różnoogonkowa - Trifolium campestre.

Dalej idzie rozchodnik ostry - Sedum acre.

Całość kończymy przejrzeniem łanu koniczyny łąkowej - Trifolium pratense. Tutaj były okazy o kwiatach białych oraz typowych.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji