Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-10 Mysłowice 5 - zachodnie kresy Słupnej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5307
od września 2006

2012.08.14 18:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kończymy mysłowicką włóczęgę. Teraz rozejrzymy się w osi trasy oznaczonej na mapie firmy Compass kolorem ciemnoniebieskim.Po wyjściu z lasu zaczynamy od terenu, gdzie znajduje się Centralne Muzeum Pożarnictwa. Tutaj zauważyłem przypadek obcięcia ze skutkiem śmiertelnym dwu okazałych drzew.Martwe drzewo znalazłem także po drugiej stronie ulicy w sąsiedztwie terenów sportowych.W sąsiedztwie martwych drzew a dokładniej topól rosną żywe okazy jakiegoś "genewskiego kundla" - Populus x hybrida.Jest też topola kanadyjska - Populus x canadensis. To drzewo było silnie przycięte, ale przeżyło.Bardzo szybko przechodzę dalej idąc w stronę ulicy Stadionowej. Tutaj mijam platan klonolistny - Platanus x acerifolia oraz skupisko derenia - Cornus stolonifera.Skręcam w kierunku zachodnim mijając restaurację.W pasie drogowym dominuje okazała wierzba biała - salix alba.Obok niej wśród krzewów siwymi gałązkami zaznacza swą obecność oliwnik wąskolistny - Eleagnus angustifolia.Ostatnimi laty tutejsze drzewostany wzbogacono o liczne platany - Platanus x acerifolia.

Mijam teraz do hotel Trojak.Zerkam na baseny i stawy. Kiedyś widywałem tutaj włosieniczniki - Batrachium, ale teraz to już raczej historia.Korzystając z braku furtki wkraczam do pobliskiego lasu.W jego runie zwraca uwagę obfitość winobluszczu pięciolistkowego - Parthenocissus quinquefolia.Na razie idę w kierunku zachodnim. Ścieżki są prawie zadbane.

Tutaj w lesie skrywa się jeszcze jeden staw, ale i tam nie sposób dostrzec śladów po włosienicznikach - Batrachium.Odbijam teraz w kierunku północnym.W oddali widać, że drogę przegradza zwalone drzewo.

To pewna niefrasobliwość, skoro dzieje się to w ciągu ścieżki rowerowej.Bliżej ulicy Stadionowej warstwa krzewów i niskich drzew jest dość gęsta.Wciąż jest tutaj sporo świerka pospolitego - Picea abies.Na poboczach zwracają uwagę spore kępy trzęślicy modrej - Molinia coerulea.

Po północnej stronie ulicy Stadionowej wciąż znajduje się drzewostan. To dziwne, ponieważ liczne czerwone kropki na drzewach sugerowały, że jesienią ubiegłego roku dokumentowałem stan ante mortem.I tym pozytywnym akcentem kończę tę mysłowicką wędrówkę.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji