Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-13 Chrzanów - w parku przed i po pracy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5320
od września 2006

2012.08.15 07:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Do budynku Muzeum w Chrzanowie, dawnego lamusa dworskiego bardzo często idę przez park. Niekiedy zdarzają się takie ranki, że nie mogę się powstrzymać przed sesją fotograficzną. Oto plon tego poranka.To są już widoki w odległości około 100m od ulicy Mickiewicza.

W tej części parku rośnie jedna z pierwszych posadzonych w mieście surmii zwyczajnych - Catalpa bignonioides.Teraz w luce pomiędzy drzewami liściastymi widać samotną jodłę pospolitą - Abies alba.Drzewa liściaste to przede wszystkim lipa drobnolistna - Tilia cordata.W kilku miejscach parku znajdują się grupy złożone z paprotników. Tutaj jest to nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Przyjrzyjmy się teraz pokrytej rosą śnieguliczce białej - Symphoricarpos albus.

Poranną sesję kończę widokiem klombu, gdzie dominantę stanowi paciorecznik - Canna.Teraz jest już krótko po trzeciej po południu. Było pochmurno. W zachodniej części parku postanowiłem udokumentować rosnący tutaj skrzydłorzech kaukaski - Pterocarya pterocarpa, dawniej Pterocarya fraxinifolia. Na początek tłum zielonych gałązek.Oto zbliżenie na owocostany.A to już pnie jednego z najstarszych okazów. Drzewa tego gatunku posadzono przed 1939 rokiem.Pozwoliłem sobie jeszcze na akcent grzybowy. Oto berberys pospolity - Berberis vulgaris porażony przez mączniaka - Microsphaera berberidis.

W ubiegłym roku w parku wycięto okazały jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. Jak widać drzewo się nie poddaje.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji