Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-21 Od Trzebini do Stelli
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5387
od września 2006

2012.08.24 22:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto trzecia część fotoreportażu opowiadającego o peregrynacji z podopiecznymi chrzanowskiego Centrum Usług Socjalnych. Będąc w Bolęcinie, byliśmy w Trzebini. Teraz opuszczając Płazę Wapiennik ponownie wkraczamy na chwilę do Trzebini. Na mapie firmy Compass trasę tego odcinka oznaczyłem kolorem czerwonym.Tym razem, chociaż odcinek jest stosunkowo długi zdjęć będzie niewiele. Tak to jest kiedy przysłowiowe konie poczują stajnię. Na początku obejrzyjmy po prostu świeżo zawiązany owoc buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.Dalej idzie widok pobliskiego boru mieszanego oraz przecinająca go ścieżka pomiędzy była linią kolejową a drogą graniczną. Znaczy się te zdjęcia wykonałem jeszcze na terenie Płazy Wapiennika.A to już droga graniczna. Trzebinia jest na prawo.Po przejściu kilkudziesięciu metrów w kierunku południowym odbijamy w prawo.W runie lasu napotykam kwitnący przetacznik kłosowy - Veronica spicata. W świetle dyskusji toczonej w innym miejscu tego forum żałuję, że sfotografowałem tylko tyle.Moim celem w tej okolicy były tak zwane jaskinie, znane z pojawiających się w nich zimą lodowych stalagmitów. Na razie idziemy krawędzią kamieniołomu w której one się znajdują.Jesteśmy już na dole. Oto wlot do tej, która znajduje się w środkowej części ściany wyrobiska. Tu nie zaszła większa zmiana. To samo dotyczy wnętrza.Po wyjściu na krawędź kamieniołomu zerkamy do wnętrza zarośniętej niecki. Idziemy teraz przez krótkę chwilę w kierunku północnym.

Przy zachodniej krawędzi od zawsze znajdowało się lokalne wysypisko śmieci. W porównaniu z tym co dokumentowałem tutaj uprzednio teraz panuje w tym miejscu idealny porządek.Przekraczamy drogę Chrzanów - Płaza. Po drugiej stronie znajduje się terytorium Chrzanowa.Teraz w kierunku zachodnim prowadzi bardzo szeroka droga. Po bokach znajdują się uprawy leśne.W runie lasu znajdujemy spore płaty konwalii majowej - Convallaria maialis.Następnie Idziemy przez nieco starszy drzewostan.Spotykamy tutaj także buki zwyczajne - Fagus sylvatica występujące jako swoiste ostańce.W lesie spotykamy raz to, raz tamto, czyli jest w miarę monotonnie.

Jesteśmy już w połowie trasy. Teraz moją uwagę przykuł fantazyjnie wygięty grab zwyczajny - Carpinus betulus

A teraz będzie sesja z trędownikiem bulwiastym - Scrophularia nodosa w roli głównej.Znajdujemy się na trawersie starszych upraw leśnych.Po północnej stronie drogi widać niewielkie wzniesienie zwane przez miejscowych kopcem. Teraz jest częściowo ogolone.Idziemy dalej. Ponownie spotykamy się z sadźcem konopiastym.Odbijamy teraz nieznacznie na południowy zachód. Teraz podziwiamy rozświetloną słońcem robinię akacjową - Robinia pseudoacacia.I ponownie idziemy ku zachodowi. Po drodze trafia nam się taki buk zwyczajny - Fagus sylvatica. Prawdopodobnie jest to miejscowe drzewo zakochanych.Następnie mijamy przygotowane drewno opałowe.Fotoreportaż kończę spojrzeniem na bór mieszany otaczający byłą szkołę podstawową, teraz świetlicę środowiskową.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji